• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jezus - niepoprawny politycznie Władca

  Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

  dodane 26.11.2017 15:46

  - W Królestwie Bożym, inaczej niż w demokracji, nie ma trójpodziału władzy. Król jest władcą absolutnym. Ustanawia prawa, a potem według nich sprawuje sąd - mówił abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy w katowickiej archikatedrze.

  Wskazał, że w Jezusie Chrystusie winniśmy dostrzec zarówno troskliwego Pasterza jak i Króla, który sądzi. Taki obraz zakreśla dzisiejsze pierwsze czytanie. Jest on Pasterzem, „który wyznaje z czułą troskliwością: sam będę szukał moich owiec i będę miał o nie pieczę” i Królem, który „oddzieli owce od kozłów, dokonując sądu”. Mówi o tym dzisiejsza Ewangelia, w której Chrystus „został przedstawiony na tronie pełnym chwały jako Król”.

  - Co robi? - pytał abp Skworc. - To, co należy do prerogatyw króla: ustanawia prawo i sądzi. W Królestwie Bożym, inaczej niż w demokracji, nie ma trójpodziału władzy. Król jest władcą absolutnym. Ustanawia prawa a potem według nich sprawuje sąd - wyjaśniał.

  Przypomniał, że w kiedy Jezus został zapytany o pierwsze i najważniejsze przykazanie, to wskazał na przykazanie miłości Boga i bliźniego. Wedle tego kryterium będzie On sądził ludzkość. Ale - jak stwierdził - „Bóg nie osądza ludzi z grzechów przeciwko Sobie". - Jakby chciał nam powiedzieć: wasze śmieszne grzechy i grzeszki Mnie nie dotykają. Natomiast bolą Mnie bardzo grzechy człowieka przeciw człowiekowi - zauważył.

  W odniesieniu do władzy wskazał, jak ważna jest tu cnota pokory wobec rządzących - Rodzi się ona ze świadomości służby, a raczej - mówiąc wprost - ze świadomości, iż rządzący sprawuje władzę o tyle, o ile władza ta została mu powierzona, podarowana - dodał.

  Uczestników liturgii przestrzegł przed rozpowszechnioną dziś pokusą stanowienia idealnego prawa, gdyż to utopia. W nawiązaniu do słów Cycerona mówił, że "prawo jest narzędziem pokoju a nie samozadowolenia. - Ma służyć człowiekowi - spuentował.

  Przypomniał też, że uczniowie Jezusa "przygotowujący się do przeżycia osobistego sądu" są odpowiedzialni za świat i stanowione w nim prawo. Tego obowiązku nie mogą zaniedbać. Nie mogą milczeć. Lecz wierni Bożemu prawu, winni troszczyć się o losy każdego człowieka. W wymiarze indywidualnym, społecznym oraz państwowym.

  Co to oznacza w praktyce? Jako wierzący "bronimy prawa do życia, od naturalnego początku do naturalnego końca". - Prawa do świętowania i niedzielnego wypoczynku, i budowania właściwych relacji rodzinnych i społecznych. Prawa do prawidłowo działającego wymiaru sprawiedliwości, ale koniecznie przy jednoczesnym poszanowaniu prawa wszystkich do dobrego imienia - wyliczał metropolita.

  Podkreślił także, że "perspektywa chwały w logice Chrystusa Króla, to najpierw perspektywa krzyża, pokory i służby. Tylko w ten sposób przemijające panowanie i zmienne mocarstwa nie zagłuszą w nas ducha prawa. Jedynego i słusznego. Prawa miłości.

  Po zakończonej liturgii zasłużonym diecezjanom abp Skworc wręczył medale: Pro Christi Regno, pięć medali papieskich: Benemerenti, Pro Ecclesia et Pontfice oraz krzyż komandorski św. Grzegorza Wielkiego. To najwyższe odznaczenie po raz pierwszy w historii archidiecezji otrzymał Dariusz Latos, dyrektor Ośrodka Caritas dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi.

  «« | « | 1 | » | »»
  Odpust w Katedrze część 2

  Odpust w Katedrze część 2

  Foto Gość DODANE 26.11.2017 AKTUALIZACJA 26.11.2017

  Odpust w Katedrze część 1

  Odpust w Katedrze część 1

  Foto Gość DODANE 26.11.2017 AKTUALIZACJA 26.11.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  • JAWA25
   26.11.2017 16:27
   skóro "Królestwo nie z tego świata" to używanie pojęć z tego świata przy Jego opisie wprowadza chaos, odróżniać należy Boskie od "cesarskiego"
   doceń 12
  • JAWA25
   27.11.2017 10:37
   https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/chr_krol_sluga.html „Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mt 20,25—28). p. też https://gosc.pl/doc/4339302.Jaki-obraz-Chrystusa-taki-obraz-Kosciola
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół