• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Za wkład w rozwój szkolnictwa katolickiego

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 19.07.2017 14:37

  Maria Dragon została laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

  Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 44. przyznaje Śląskie Nagrody im. Juliusza Ligonia. Jeden z laurów trafi w ręce opolanki Marii Dragon, dyrektorki szkół katolickich prowadzonych w Opolu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

  Maria Dragon została doceniona za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu.

  Nagroda trafi również w ręce prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, która została wyróżniona za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego 10 lat temu dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny.

  Trzecim laurem w roku 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi uhonorowane zostanie Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Zostało ono docenione za wytrwałość w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.

  Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się 20 września o 17.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18).

  - Nagroda przyznawana jest za istotny wkład w rozwój życia społecznego, kulturalnego i artystycznego oraz naukowego ziemi śląskiej, w tworzenie jej historii oraz za kształtowanie rzeczywistości w duchu idei głoszonych przez patrona nagrody - Juliusza Ligonia. Otrzymują ją osoby, organizacje lub instytucje, które swym działaniem dają świadectwo uniwersalnych wartości chrześcijańskich i patriotycznych - wyjaśnia Alicja Berger-Zięba z opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

  - Juliusz Ligoń, który żył w latach 1823-1889, był śląskim działaczem społecznym, poetą, publicystą; prowadził intensywną działalność oświatową, aktywnie działał na rzecz popularyzacji języka polskiego na Śląsku - dopowiada.

  W skład Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia wchodzą: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, Maciej Szepietowski, prof. dr hab. Franciszek Marek, dr hab. Marek Rembierz oraz Piotr Sutowicz.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół