• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • 100. rocznica Fatimy w Katowicach

  Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

  dodane 13.05.2017 20:32

  - Wezwanie z Fatimy jest ciągle aktualne i dziś też nas dotyczy! - mówił abp Skworc w powstającym kościele MB Fatimskiej w Katowicach-Piotrowicach. Pobłogosławił tutaj także dzwony.

  To jeden z trzech kościołów w archidiecezji katowickiej, które noszą wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Pozostałe stoją w Turzy Śląskiej i Mysłowicach-Wesołej.

  - Jeśli ludzie zapominają i odchodzą od drogi Ewangelii, to potem zdarzają się interwencje nadzwyczajne Matki Bożej, żeby zbudzić uczniów Chrystusa. I taka interwencja nadzwyczajna miała miejsce przed stu laty - mówił arcybiskup katowicki Wiktor Skworc w homilii. - Ale wezwanie z Fatimy jest ciągle aktualne i dziś też nas dotyczy! - podkreślał.

  Tu rośnie liczba parafian

  W czasie uroczystej Mszy św. - w przeddzień odpustu w tej parafii - arcybiskup udzielił też bierzmowania grupie młodzieży.

  Kościół Matki Bożej Fatimskiej powstaje w Katowicach-Piotrowicach od pięciu lat. Nowa parafia powstała na styku parafii w Podlesiu, Kostuchnie oraz NSPJ i św. Jana Bosko w Piotrowicach. Okolica jest spokojna, a do centrum blisko, więc mnóstwo ludzi z małymi dziećmi buduje tu domy. To jedna z nielicznych śląskich parafii, gdzie liczba chrztów już trzykrotnie przewyższa liczbę zgonów. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat liczba parafian zwiększyła się o 300 osób - teraz wszystkich jest 2600.

  Dlaczego parafia przyjęła właśnie to wezwanie? W 90-lecie objawień w Fatimie „lobbował” za nim ks. Andrzej Morawski. Dziś jest emerytem, ale do 2014 r. posługiwał jako proboszcz parafii NSPJ i św. Jana Bosko w Katowicach-Piotrowicach, której część weszła w skład nowej piotrowickiej parafii. Ksiądz Andrzej jest szczególnie przejęty orędziem fatimskim, bo przez 9 lat pracował na misjach w Rosji.

  Zapraszają w pierwsze soboty

  Ks. Grzegorz Węglorz, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej, bardzo zachęca do skorzystania z tego, o co Maryja prosiła w Fatimie: nabożeństwa w pierwsze soboty miesiąca. Składają się na nie spowiedź św. (może być odbyta już wcześniej), Komunia św., Różaniec i 15-minutowe rozważania tajemnic różańcowych. - Zapraszamy na te nabożeństwa do naszej parafii przy Bukszpanowej w Katowicach-Piotrowicach w pierwsze soboty miesiąca o 9.00 - mówi ks. Grzegorz Węglorz.

  Arcybiskup Skworc pobłogosławił też cztery dzwony, które zawisły przed kościołem. Trzy z nich noszą imiona dzieci z Fatimy. Dzwon „Błogosławiona Hiacynta Marto” brzmi w „dis” i waży 190 kg, ufundowali go Wiesława i Czesław Rusek. Dzwon „Błogosławiony Franciszek Marto” ma 260 kg i brzmi w „cis” – parafii podarował go abp Wiktor Skworc. Dzwon „Łucja Dos Santos” brzmi w „h” i waży 350 kg (fundatorzy: Zbigniew Felczyński, Wiesława i Czesław Rusek, Ryszard Bajura i inni).

  Czwarty dzwon jest zdecydowanie największy. Ma 580 kg, brzmi w „gis”, a nosi imię „Matka Boża Fatimska”. Ufundowali go parafianie. Dzwony wykonała ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie koło Gliwic.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół