• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Więcej jest tego, co was łączy

  Ks. Sebastian Kreczmański

  dodane 08.04.2017 15:21

  Wielkopostne Dni Skupienia dla samorządowców odbyły się W Rybniku, Wodzisławiu - Kokoszycach, Tychach oraz Piekarach Śl. Wzięli w nich udział katowiccy biskupi.

  Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc spotkał się z samorządowcami w Rybniku i Wodzisławiu, gdzie przewodniczył Eucharystii. Bp Marek Szkudło towarzyszył samorządowcom w Tychach, a bp Adam Wodarczyk w Piekarach Śląskich.

  - Bardzo Wam dziękuję, że podarowaliście ten dzień na własną formację - mówił metropolita katowicki do samorządowców. W swoim słowie odniósł się do przeżywanego roku liturgicznego pod hasłem „Idźcie i głoście”.

  - Współczesny chrześcijanin - mający udział w urzędzie prorockim Chrystusa, to uczeń-misjonarz. Być świadkiem i zarazem misjonarzem oznacza nosić w sobie światło Bożej łaski, żyć w stanie łaski uświęcającej. To znaczy - być wolnym: od grzechów; dążyć ku świętości drogą codziennej wierności. Zadanie niezwykle trudne, ale możliwe do zrealizowania, gdyż jest z nami Pan, dawca światła, Bożej łaski i mocy - mówił metropolita katowicki w homilii.

  Odwołując się do pracy samorządu abp Skworc mówił, że „na dobre funkcjonowanie samorządu składają się także kształtowane latami dobre obyczaje samorządowe; w tym szanowanie wybranych drogą demokratyczną reprezentantów lokalnych społeczności”. - Trzeba i można prowadzić spory merytoryczne; niech jednak zawsze dialog prowadzi do decyzji i czynienia tego, co słuszne - podkreślił hierarcha.

  - Nie wypada bowiem w obliczu problemów do rozwiązania prowadzić jałowych sporów, opartych często o personalne urazy, opóźniając lub wręcz zaniedbując sprawy ważne w lokalnej społeczności - dodał.

  Abp Skworc wskazał, że jednym z problemów, z którym zmagają się lokalne społeczności, jest zagadnienie ekologii. Metropolita katowicki nawiązał także do podjętej w piątek przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej. Podkreślił, że także lokalny Kościół będzie się włączał w podnoszenie świadomości ekologicznej wiernych. Zaznaczył także, że „uczyć się trzeba również szacunku dla opozycji, wszak więcej jest tego, co was łączy niż tego, co was dzieli”.

  Hierarcha podkreślił też znaczenie służby publicznej, jaką pełnią samorządowcy. Apelował do wszystkich, aby byli na co dzień świadkami Chrystusa. - Zachęcam Was szczególnie do tego, abyście to świadectwo dawali poprzez budowanie przestrzeni dialogu, porozumienia, działania wspólnego dla wspólnego dobra. Miejcie zaufanie do ludzi i cieszcie się zaufaniem dla budowania dobra wspólnego - mówił.

  Dni skupienia dla samorządowców są tradycyjnie organizowane dwa razy w roku: w Adwencie oraz Wielkim Poście. Tradycyjnie mają one miejsce w Piekarach Śląskich, Tychach, Wodzisławiu oraz Rybniku. Składa się na nie konferencja ascetyczna, wspólna Eucharystia oraz spotkanie przy stole.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół