• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Siwy dym na scenie

  Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

  dodane 15.01.2017 22:30

  Kilkanaście tysięcy artystów z Polski i z zagranicy wzięło udział w przesłuchaniach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. 15 stycznia w Będzinie odbył się koncert galowy.

  Na festiwalu w Będzinie, obok tradycyjnie brzmiących kolęd i pastorałek, można było usłyszeć nowe oryginalne interpretacje w ciekawych aranżacjach. Tegoroczni wykonawcy wzięli udział w przesłuchaniach w 37 ośrodkach w Polsce i za granicą.

  – Jak oni nas radują, jak nas cieszą – mówił o uczestnikach bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki. – Za to im bardzo serdecznie dziękujemy. Festiwal to kapitalne dzieło, cieszące serce i ucho, z którego wszyscy jesteśmy dumni – podkreślił.

  Jury przyznało nagrody w 11 kategoriach.

  Grand Prix otrzymał zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym i czorne chmury" z Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Muzycy zajęli też 1. miejsce w kategorii: "młodzieżowe zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne".

  Licealiści z Sieradza na przesłuchaniach byli w Łodzi. Zaśpiewali tam trzy kolędy.  – Jury stwierdziło, że jesteśmy na tyle oryginalni, że będziemy reprezentować województwo łódzkie – wyjaśnia Paulina Owczarek z zespołu. – W Będzinie poza tym, że towarzyszyła nam nieco trema, świetnie się bawiliśmy. Przez ten festiwal bardziej też się zżyliśmy – dodaje.

  – Gdy dowiedzieliśmy się, że zajęliśmy 1. miejsce w kategorii "młodzieżowe zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne", to serce mocniej nam zabiły. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni. Moja mama napisała mi: "macie 1. miejsce. Jesteście wspaniali" – mówi Paulina. – Po chwili przyszedł jakiś chłopak i powiedział, że przyznano nam też Grand Prix. Szok! Nie wiedzieliśmy do końca, co się dzieje – opowiada Katarzyna.

  Młodym muzykom towarzyszył katecheta, ks. Michał Styczyński. – To bardzo dobre i wrażliwe dusze. Bardzo zależało mi na tym, by wystąpili na tym festiwalu. Kiedy usłyszałem, że mają 1. miejsce, to łza popłynęła po policzku. A wtedy nic jeszcze nie wiedziałem o Grand Prix. Należała im się ta nagroda. Takiej młodzieży można sobie tylko życzyć – mówi kapłan.

  A skąd taka nazwa?  – Kiedyś kolegę zapytano przed naszym występem o to, co będzie się działo na scenie. Odpowiedział: "będzie siwy dym i czorne chmury". I tak już zostało – mówi Katarzyna Magdziak, jedna z wokalistek.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół