• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Stróże prawa świętowali

  ks. sk

  dodane 19.07.2016 17:30

  Abp Wiktor Skworc podziękował śląskiej policji za pomoc w zabezpieczeniu ŚDM.

  W dniu swojego święta przedstawiciele policji uczestniczyli w Mszy św. w gliwickiej katedrze pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła.  Eucharystię pod przewodnictwem abp. Skworca koncelebrowali liczni kapłani, duszpasterze policji, na czele z bp. Janem Kopcem, ordynariuszem gliwickim.

  - W tym roku wasze święto spotyka się w kalendarzu z rozpoczęciem tego wyjątkowego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży. I to jest pierwszy motyw podziękowania policji za zaangażowanie w zabezpieczenie tego wydarzenia - mówił abp Skworc.

  W nawiązaniu do słów: "Bóg, Honor, Ojczyzna" wskazał, że są one syntezą całego systemu wartości, na którym od wieków opierali się Polacy. - W ramach tego powszechnego etosu Polaków mieszczą się poszczególne grupy społeczne. Taką grupą, charakteryzującą się kompetencją, hartem ducha i stanowczością, są w społecznym odbiorze policjanci - wyjaśniał.

  - Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy, pokrzywdzonych, tych, którzy nie mają dość siły i odwagi, aby upominać się o sprawiedliwość, zwłaszcza w wymiarze rodzinno-społecznym. Wasza misja jest trudna i wymagająca. Dlatego potrzeba wam siły, której źródłem nie jest człowiek, ale sam Bóg. Potrzeba przynależności do tej rodziny, którą tworzy Jezus, wzywając nas do pełnienia woli Bożej, czyli wykonywania Bożego prawa; zasad, na których oparty jest nawet odżegnujący się od chrześcijaństwa humanizm - stwierdził metropolita.

  Dodał także, że demokracje, które są ustabilizowane, doświadczone, rezerwują miejsce dla proroka i cieszą się jego obecnością. - Liczą się z jego głosem i moralną oceną. Takim prorokiem jest niewątpliwie w Europie chrześcijaństwo i Kościoły, najbardziej powszechna i elementarna szkoła prospołecznych postaw opartych na wartościach. W tym prorockim nurcie jest miejsce na ewangelizację w państwowej szkole, jest miejsce na duszpasterstwo policji, aby przed prawem szły prawość i etyka policjantów - powiedział metropolita katowicki.

  Wskazał także na różnicę między prawem Bożym a prawem stanowionym. To drugie pełni funkcję służebną i stoi na straży porządku społecznego, aby "prawa osoby ludzkiej i wszystkich bez wyjątku były przestrzegane i zabezpieczone".

  Podkreślił też, że w naturze ludzkiej głęboko zakorzenione są dwie wartości - wolność i porządek. - Dlatego społeczeństwa i państwa określające się moralnie na straży porządku/prawa w warunkach wolności stawiają stróżów prawa. Tak właśnie często nazywamy was, policjantów! - powiedział abp Skworc.

  Abp Skworc życzył policjantom odwagi, wrażliwości oraz nadziei, aby "nie stracić sensu tej ważnej służby i aby samemu być odpornym na zło i pozostać człowiekiem honoru".

  Święto Policji przypada 24 lipca, w rocznicę powołania polskiej Policji Państwowej w 1919 r. Istniała ona do 15 sierpnia 1944 r. Po upadku komunizmu powołano ją ponownie 6 kwietnia 1990  roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół