• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Biskupi od roku i od 18 lat

  jj

  dodane 06.01.2016 15:03

  W święto Trzech Króli archidiecezja Mszą w katedrze Chrystusa Króla dziękowała za swoich biskupów.

  Tego dnia o 12.00 Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, który dokładnie 18 lat temu w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II.

  Z kolei rok temu święcenia otrzymali biskupi pomocniczy archidiecezji: bp Marek Szkudło i bp Adam Wodarczyk. W archikatedrze udzielił je im metropolita katowicki.

  Razem z biskupami modlili się abp senior Damian Zimoń, biskup nominat diecezji tarnowskiej, kapituła katedry, kapłani archidiecezji, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy.

   Homilię wygłosił biskup nominat diecezji tarnowskiej - ks. Leszek Leszkiewicz. Na biskupa pomocniczego został nominowany 19 grudnia ubiegłego roku, święcenia przyjmie 6 lutego.

  W kazaniu zadał wiernym dwa proste pytania: czy są w stanie łaski uświęcającej i czy ten fakt przynosi im radość. Biskup nominat świętowanie Eucharystii uzależnił od otwartości na działanie Boże. Zaznaczył także, że często doświadczenie religijne może być przeżywane w oderwaniu od Boga.

  Przypominając, że w Jezusie Bóg objawił się światu i poganom, zachęcił do zapraszania Go do swojej codzienności. Ks. Leszkiewicz zwrócił uwagę również na to, jak ważne jest dzielenie się Bogiem wśród swoich najbliższych, sąsiadów, w pracy, na misjach.

  - Dzisiaj Jezus każdego z nas zaprasza, żebyśmy Go zanieśli do świata, który Go nie zna - mówił, dodając, że autentyczne świadectwo rodzi się dzięki życiu w stanie łaski uświęcającej, częstej Eucharystii i karmieniu się słowem Bożym.

  - Najważniejszym zadaniem dla każdego człowieka ochrzczonego, wierzącego jest wskazać drogę do Chrystusa tym, którzy jeszcze tej drogi nie poznali - mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego.

  Wspominając swoją pracę na misjach w Ekwadorze oraz praktykę zapraszania swoich parafian w Polsce do cotygodniowego "częstowania" się fragmentami z Pisma św., znajdującymi się w kościele, wyraził jak wielką moc ma słowo Boże.

  Wszystkim zebranym na Mszy metropolita katowicki udzielił błogosławieństwa apostolskiego z odpustem zupełnym.

  Eucharystię uświetnił chór Akademii Muzycznej oraz tworzący się chłopięcy chór archikatedralny pod batutą ks. Bartosza Zygmunta. Występ chłopców w Trzech Króli był ich debiutem.

  Po Mszy św. spod katowickiej katedry wyruszył pobłogosławiony przez biskupów Orszak Trzech Króli. Relacja z wydarzenia jeszcze dziś na naszej stronie.

  Przypominamy także uroczystości sprzed roku, kiedy nasza archidiecezja otrzymała biskupów pomocniczych: Szczególny urodzinowy dar oraz sylwetki naszych biskupów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół