• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Wolność to powinność człowieka

  Agnieszka Jarczyk

  dodane 11.11.2015 18:46

  Uroczysta Msza św., złożenie kwiatów i salwa honorowa pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego – tak w Katowicach świętowano 97. rocznicę odzyskania niepodległości.

  O tym, że Polska jest rodziną rodzin, mówił w czasie uroczystej Mszy św. w Dzień Niepodległości abp Wiktor Skworc. Zaznaczył, że trzeba zatem o Polskę stale dbać, zabiegać o bezpieczeństwo jej i obywateli. – Waleczność przodków dała naszemu krajowi niepodległość w kategoriach zewnętrznych, państwowych. Odzyskał ją naród, bo karmił wartościami swoją nadzieję na wolność przez 120 lat niewoli – mówił abp Skworc.

  Wartości są jak prawa fizyki

  Stwierdził także, że chcąc umacniać niepodległość, Polacy powinni być wspólnotą wielkiej sprawy i wspólnotą wielkiej codzienności. – Byliśmy wspólnotą wielkiej sprawy, idei, wartości, kiedy rodziła się solidarność zasiana słowem proroka Jana Pawła II. To na wartościach winniśmy oprzeć mądrość budowania przez rządzących wspólnoty narodowej. Bo autentyczna wspólnota ludzka, rodzinna, społeczna i narodowa opiera się na wartościach, uznaje ich prymat (czasem wbrew rządzącym), bo wie, że od wartości zależy jej trwanie. Nawet przetrwanie w ekstremalnie trudnych warunkach, czego uczy nas historia. A wartości społecznych się nie negocjuje; nie ustala ich parlamentarna większość. One są zapisane w kodzie człowieczeństwa jak prawa fizyki we wszechświecie, których nikt rozumny nie podważa – powiedział główny koncelebrans. – W przestrzeni wolności budujmy razem, na wartościach, wspólnotę wielkiej codzienności! Do tego przynagla nas Ewangelia – mówił.

  Gdzie gwarancja wolności?

  Na koniec zaznaczył, że fundamentalnymi wartościami są: Bóg, honor, ojczyzna. Nie możemy od nich odstąpić, bo tylko one dają nam gwarancję wolności, która jest powinnością każdego człowieka i rządzących.

  Po uroczystej Mszy św. rozpoczęła się druga część obchodów świątecznych. Pochód na czele z kompaniami wojskowymi, policyjnymi, strażackimi, a także harcerskimi szedł ulicami Katowic na plac Bolesława Chrobrego. Tam, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich, kombatantów wojennych oraz uczniowie złożyli kwiaty. Żołnierze zasalutowali i oddali salwę honorową dla poległych bohaterów, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością i żyć w niepodległym kraju.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół