• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Prus na rowerze

  Anna Derkowska

  dodane 06.09.2015 14:41

  Warsztaty lalkarskie, czerpania pachnącego papieru, przejażdżka trycyklem, konkursy i zabawy literackie to atrakcje Narodowego Czytania w Katowicach.

  W tym roku chętni czytali „Lalkę” Bolesława Prusa. Narodowe Czytanie odbyło się w całej Polsce po raz czwarty.

  - W katowickim Parku Kościuszki spotykamy się podczas tego dnia po raz trzeci. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Można m.in. przymierzyć kostiumy z epoki i zrobić sobie zdjęcie na tle stylowej fotościanki. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała kiermasz książek oraz nagrody za udział m.in. w Tytułomanii. W tym konkursie trzeba w tekście zaznaczyć minimum dziesięć utworów Bolesława Prusa - mówiła dyrektor MBP Anna Fałat.

  - Motywem przewodnim kącika dla dzieci jest Egipt. „Lalka” jest dla dzieci za trudna. Dlatego zorganizowaliśmy dla najmłodszych warsztaty lalkarskie prowadzone przez aktorkę Teatru Ateneum Katarzynę Prudło. Dzieci dowiedzą się m.in. czym różni się pacynka od kukiełki. Powiemy im również, że lalka jest nie tylko zabawką, ale również tytułem książki - tłumaczyła  Magdalena Nowak z MBP.

  - Przyjechaliśmy tutaj z Bytomia. O imprezie dowiedzieliśmy się z internetu. Bardzo nam się tu podoba - mówiła Dorota Hartman, która w parku była z mężem Marcinem i córką Łucją. - Sama nie umiem czytać, bo mam trzy lata. Lubię, gdy rodzice mi czytają. Najbardziej nowe książeczki - opowiadała Łucja.

  - Jechałam trycyklem, czyli rowerem na trzech kołach, który ciągnął pan ubrany w strój z epoki. Z konkursów dowiedziałam się, że Bolesław Prus to nie tylko pisarz, twórca m.in. "Faraona", "Emancypantek", "Placówki" czy "Lalki". Był również honorowym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz Stowarzyszenia Kursów dla Analfabetów Dorosłych. Posłuchałam również kataryniarza śląskiego i zagrałam w historyczne gry planszowe. Wysłuchałam też wspomnień cyklisty i koncertu muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Apotheosis - wymieniała Ewa z Katowic.

  Narodowe Czytanie w Parku Kościuszki zorganizowała MBP oraz Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół