• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Pielgrzym budzi respekt

  Joanna Juroszek

  dodane 01.08.2015 16:26

  - Podczas zakończonych dziś rekolekcji w drodze reprezentowaliście Kościół katowicki, dając o nim świadectwo wobec spotykanych ludzi - mówił w homilii na Jasnej Górze abp Wiktor Skworc.

  - Mam nadzieję, że o tym świadectwie nie zapomnicie po powrocie do waszych rodzin i parafii, że będziecie kochać Kościół, angażując się w jego życie,w ramach wspólnot parafialnych, ruchów i stowarzyszeń - dodał chwilę później.

  Metropolita, zachęcając do życia we wspólnotach, wyjaśnił: - W tym sensie wasza pielgrzymka się nie kończy i obowiązek dawania świadectwa miłości trwa nadal. Niech wasze życie po pielgrzymce będzie znakiem, że pojęliście, czym jest miłość i jakie są jej wymagania - zachęcał.

  Wzruszenie, łzy, radość i morze kolorowych chust. Tak wyglądała dziś Jasna Góra. Zdecydowanie należała do Górnego Śląska. Pielgrzymów w Częstochowie kwiatami witali ich najbliżsi, na Mszę wieńczącą rekolekcje w drodze przyjechał także prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

  Podczas Mszy Ślązacy ubrani w stroje regionalne Matce Bożej jako wotum wdzięczności za pielgrzymkowy jubileusz nieśli srebrną koronę, ozdobioną także węglem, oraz berło zrobione z węgla. Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza z Chwałowic.

  W kazaniu metropolita katowicki mówił, że pielgrzym budzi respekt, zostawia wszystko i idzie świadomy swojego celu. Przypomniał także, że jubileuszowa pielgrzymka wpisuje się w dziękczynienie za 90 lat Kościoła katowickiego. Mówił, że także dziś Kościół powszechny potrzebuje świadectwa żywej wiary. Zachęcał Ślązaków, by właśnie do takiej wiary nie bali się przyznawać.

  - Kościół, który dziś znosi tak wiele niesprawiedliwych oskarżeń, potrzebuje waszego świadectwa, ponieważ chce nim promieniować na cały świat, uczestnicząc zawsze z nowym zapałem i entuzjazmem wiary w dziele nowej ewangelizacji, w dziele głoszenia Ewangelii "aż po krańce ziemi". W tym duchu prowadzimy prace II synodu, w tym duchu przygotowujemy się do ŚDM. Jako rodzina diecezjalna chcemy się okazywać gościnnym domem, otwartym na każdego pielgrzyma, także na emigrantów - mówił abp Skworc.

  Metropolita przestrzegał także młodych przed eksperymentowaniem z miłością. Przed życiem na próbę. Jako drogowskaz wskazał im Jezusa.

  70. Pielgrzymka Rybnicka razem z 12. Pielgrzymką Katowicką tworzy 10. Pielgrzymkę Archidiecezjalną. Po Mszy i spotkaniu z Matką Bożą Częstochowską w kaplicy jasnogórskiej część jej uczestników wróci do domów.

  Pozostali na modlitwie spotkają się jeszcze wieczorem i w nocy. W czasie nocnego czuwania czeka ich Eucharystia. Ostatnia wspólna Msza odprawiona zostanie w niedzielę przed Cudownym Obrazem. Wcześniej modlitwą uwielbienia raz jeszcze podziękują za pielgrzymkę.

  Więcej o pielgrzymach znajdziesz na naszej podstronie: 70. Pielgrzymka Rybnicka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół