• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zżyła się z mieszkańcami

  Aleksandra Pietryga

  dodane 12.09.2014 14:04

  Abp Wiktor Skworc przekazał władzom samorządowym Piekar Śl. dokument Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, zatwierdzający tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Patronki Miasta Piekary Śląskie.

  Co roku, w rocznicę zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, Kościół obchodzi "imieniny Maryi", a archidiecezja katowicka czci Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W tym roku Ślązacy, którzy przybyli tłumnie do piekarskiej bazyliki, mają podwójny powód do świętowania. Decyzją Stolicy Apostolskiej Matce Bożej Piekarskiej został nadany tytuł Patronki Miasta. Dokument w tej sprawie został ogłoszony właśnie dziś, 12 września, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Piekar, głównej Patronki archidiecezji. - Można śmiało powiedzieć, że Matka Boża Piekarska już od dawna zżyła się z mieszkańcami i przez wieki obecności w sanktuarium piekarskim wyspecjalizowała się w sprawach społecznych - mówi abp Wiktor Skworc.

  W ubiegłym roku 17 października na uroczystej sesji radni podjęli jednogłośnie uchwałę inicjującą procedurę przygotowań do nadania tego tytułu. Pismo z prośbą o ustanowienie Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej patronką miasta przesłał do Stolicy Apostolskiej metropolita katowicki. - Ojciec Święty zapoznał się z argumentami i nie miał wątpliwości, co do nadania Matce Bożej tytułu, o który prosili mieszkańcy Piekar Śl. - wyjaśnia arcybiskup. - Z pewnością przekonał go sam fakt pielgrzymowania setek tysięcy osób do tego sanktuarium, a także związanie papieża Jana Pawła II, a wcześniej kard. Karola Wojtyły z tym miastem.

  Wśród argumentów, które znalazły się w piśmie skierowanym do Stolicy Apostolskiej, metropolita wymienia historyczność kultu i związku miasta z Matką Bożą, a także aktualne oddziaływanie tego kultu na pewne postawy prospołeczne. - Możemy powiedzieć, że Piekary są szkołą katolicyzmu społecznego i tu się uczymy tych bardzo pożądanych postaw prospołecznych.

  Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która miała miejsce dziś w w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śl., metropolita katowicki przekazał władzom samorządowym dokument Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, zatwierdzający wybór Najświętszej Maryi Panny pod tytułem "Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej" jako Patronki u Boga Miasta Piekary Śląskie. - To przypieczętowanie tego, czego my, piekarzanie, od lat doświadczamy i co nosimy głęboko w swych sercach - powiedział prezydent miasta Stanisław Korfanty, który wraz z ks. Władysławem Nieszporkiem, kustoszem piekarskiej bazyliki, był inicjatorem nadania tytułu. - Wyrażamy ogromną wdzięczność pod adresem księdza arcybiskupa za podjęcie naszej inicjatywy społecznej

  W sesji wzięli udział abp Wiktor Skworc, prezydent miasta, ks. proboszcz Władysław Nieszporek, radni Piekar Śl., a także przedstawiciele władz województwa i duchowieństwa. Wydarzenie poprzedzała peregrynacja kopii cudownego obrazu przez parafie Piekar Śl.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół