• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zmarł śp. ks. kanonik Karol Tomala

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 08.05.2014 11:55

  8 maja odszedł do Pana emerytowany proboszcz parafii MB Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Zaborzu, od 2006 roku zamieszkujący w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

  Śp. ks. kan. Karol Tomala urodził się 19 kwietnia 1941 r. w Kaczycach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. w Katowicach. Był w gronie czterech kapłanów naszej diecezji świętujących w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa, których bp Roman Pindel wspominał w bielskiej katedrze w Wielki Czwartek podczas niedawnej Mszy z poświęceniem Krzyżma św.

  Pracował jako wikariusz w Skoczowie, Katowicach-Brynowie, Zabrzegu i Cieszynie, gdzie w połowie lat 70. pełnił też funkcję duszpasterza akademickiego.

  W 1978 r. został proboszczem parafii św. Jerzego w Puńcowie, gdzie czuwał nad pracami remontowymi przy zabytkowej świątyni parafialnej i przystąpił do budowy świątyni filialnej w Dzięgielowie.

  Od 1983 r. do 1995 r. był proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, a następnie parafii Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Zaborzu.

  Z wielka pasją zajmował się historią Kościoła katolickiego na Śląsku Cieszyńskim, a także dziejami świętych z tego terenu, zwłaszcza kanonizowanego w 1995 r. św. Jana Sarkandra ze Skoczowa. Opublikował na tematy historyczne wiele artykułów.

  Pogrzeb śp. ks. kanonika Karola Tomali

  odbędzie się w sobotę 10 maja o 13.00

  w kościele w Zaborzu.

  Tam też zostanie pochowany na cmentarzu.

   

  Serdeczna pamięć dzięgielowian

  Pozwolenie na budowę kaplicy  w Dzięgielowie udało mu się uzyskać w styczniu 1981 r. Potem wraz z parafianami rozpoczął gromadzić trudno dostępne wówczas materiały potrzebne do budowy. W ciągu niespełna dwóch lat (1982-1983) kaplica została zbudowana i poświęcona pod wezwaniem Dobrego Pasterza.

  - Zostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci jako budowniczy tej kaplicy - mówi Anna Aleksy, parafianka z Dzięgielowa. - Pamiętam, jak z mężem, Edwardem Chowańcem i księdzem Tomalą rozładowywaliśmy pierwszy samochód cegły na budowę kaplicy.

  Parafianie pamiętają kolejne etapy poprowadzonej w błyskawicznym tempie budowy i wyposażenia światyni, która została poświęcona juz w sierpniu 1983 r.

  - Bardzo dobrze wszyscy go wspominają. Był nie tylko bardzo zaangażowany w tę budowę, ale także zatroskany o parafian i do dziś go serdecznie wspominają - dodaje Danuta Satara.

  - Pamiętam, jak mi ślub  dawał. Razem zajmowaliśmy się też dekorowaniem ołtarzy, wspólnie z Martą Chowaniec. Parę dni temu dosłownie dziękowaliśmy wraz z nim za 50 lat kapłaństwa i został nam cenny prezent: wydanie najnowszego numeru naszej gazetki parafialnej z jego zdjęciem z tej uroczystości na okładce - mówi Maria Ligocka.

  - A kiedy wracaliśmy z pielgrzymki do Włoch, to czekał na nas z transparentem: "Witajcie w domu" - wspominają z rozrzewnieniem parafianki.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół