• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jesteście bogaci!

  Joanna Juroszek

  dodane 13.04.2014 18:35

  - Jako młodzi ludzie nie jesteście majętni, ale jesteście bogaci młodością, entuzjazmem, perspektywą przyszłości, wiarą. Macie dobrą wolę, chcecie przemiany świata. Nie bójcie się zaangażowania w dobro, którego może być więcej w was i przez was - mówił młodym abp Wiktor Skworc.

  Kilka tysięcy młodych z naszej archidiecezji przeżywało w Niedzielę Palmową w archikatedrze Chrystusa Króla XXIX Światowy Dzień Młodzieży. Na wspólnej modlitwie spotkali się z abp. Wiktorem Skworcem, abp. seniorem Damianem Zimoniem oraz abp. Szczepanem Wesołym, na co dzień mieszkającym w Rzymie. Do katowickiej katedry wraz z młodymi przybyło także wielu kapłanów i sióstr zakonnych.

  Hasłem, które im towarzyszyło, były słowa pierwszego błogosławieństwa Jezusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu”. Święto młodych to kolejny z etapów przygotowania na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r.

  Zanim rozpoczęła się Msza św., na placu przed katedrą spotkaliśmy wielu uśmiechniętych młodych z terenu całej archidiecezji. – Należymy do oazy młodzieżowej, dlatego Światowy Dzień Młodzieży to dla nas okazja, by spotkać się ze znajomymi z wakacyjnych rekolekcji i wspólnie być na Mszy, razem przeżywać ten dzień – mówili Hania i Marek z Katowic. – Jesteśmy tu, bo chcemy poczuć wspólnotę, to, że jesteśmy częścią Kościoła. Oczywiście, przyjechaliśmy też po to by, odebrać Kanonizacyjną Iskrę Bożego Miłosierdzia – wyjaśniali Basia i Paweł, również z Katowic.

  W czasie homilii metropolita katowicki w imieniu papieża Franciszka i własnym zachęcił młodych, by szli drogą błogosławieństw. – „Błogosławieni jesteście ubodzy w duchu” – te słowa Jezusa mogą wydawać się dziwne. Dziwne jest, że Jezus wychwala tych, których świat uważa za słabych. Jezus mówi do nich: „Błogosławieni jesteście wy, którzy zdajecie się przegrywać, bo w rzeczywistości zwyciężacie i Królestwo Boże należy do was” – wyjaśniał metropolita, parafrazując Chrystusa. Przypomniał także, że Niedziela Palmowa to wielkie święto dla młodych Polaków. – Dzisiaj w dalekim, ale i bliskim Rzymie, młodzież polska wyciągnęła ręce po krzyż Światowych Dni Młodzieży.

  Abp Skworc zaznaczył, że ze swoimi duszpasterzami pojechała tam również reprezentacja młodzieży archidiecezji katowickiej. Polska młodzież przywiezie krzyż i ikonę Matki Bożej. Te dwa znaki będą pielgrzymowały w naszych diecezjach aż do rozpoczęcia ŚDM w Krakowie w 2016 r.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Adam
   13.04.2014 23:09
   Życzyłbym sobie aby hierarchowie koscielni zaczeli dawac przyklad skromnego zycia a nie tylko o nim gadali.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół