• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jak otwarta księga

  ap

  dodane 12.04.2014 13:20

  - Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich - usłyszeli nowo ustanowieni lektorzy, odbierając Biblię z rąk abp. Wiktora Skworca.

  Metropolita katowicki udzielił posługi lektoratu 24 alumnom trzeciego roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. w seminaryjnej kaplicy. Nowym lektorom w tym wydarzeniu towarzyszyli przełożeni seminarium, klerycy, rodzina, przyjaciele i znajomi. - Dziękuję Wam, że karmiliście swych synów - poza chlebem i mlekiem - słowem Bożym - zwrócił się do rodziców abp Skworc.

  Seminarzyści do przyjęcia posługi przygotowywali się przez niespełna trzy lata. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości był Tydzień Biblijny, zorganizowany wewnątrz WSSD. Od teraz właściwą funkcją lektorów będzie czytanie słowa Bożego podczas liturgii, jego głoszenie oraz wierność w jego interpretacji. - Jako lektor, po przeczytaniu świętego tekstu będziesz mówił: "Oto słowo Boże!" - uświadomił alumnom arcybiskup. - Słowo życia, którym przede wszystkim ty musisz żyć. Wtedy będziesz sługą wiernym.

  Metropolita przypomniał, że słowo Boże, nie może być przyjmowane i traktowane jako słowo ludzkie. Ono jest wymagające, oczekujące współpracy i współdziałania w pełni łaski Bożej. - Jaki zatem powinien być lektor tak rozumianego słowa Boga? - pytał w homilii. -  Czytelny, jasny, jak słowo przekazywanego orędzia, a jego życie, jak otwarta księga, z której każdy może czytać historię życia Bożym słowem.

  Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Poza Mszą św. może w imieniu Kościoła: przewodniczyć nabożeństwom, błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę oraz przygotowywać wiernych do godnego przyjęcia sakramentów. Przede wszystkim jednak powinien sam rozważać słowo Boże i starać się żyć nim na co dzień. - Można powiedzieć, że przyjęcie tej posługi jest jednym ze stopni do święceń kapłańskich - powiedział ks. Marek Panek, rektor WSSD w Katowicach.

  - Wprowadzajmy słowo Boże w czyn - zachęcił wszystkich arcybiskup. - Budujmy na skale słowa Bożego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół