• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Skarga chorego

  xpł

  dodane 17.10.2013 16:59

  W chorzowskim hospicjum abp Skworc poświęcił kaplicę i nowy budynek, w którym mieści się Poradnia Medycyny Paliatywnej i Centrum Afirmacji Życia.

  W uroczystości wzięło udział wiele osób. Podczas homilii abp Wiktor Skworc, który przewodniczył Mszy św., powiedział, że powinnością społeczeństwa solidarnego jest troska o siebie nawzajem. Trzeba nią objąć chorych, potrzebujących, niepełnosprawnych i osoby na ostatnim etapie swojego życia.

  - Taka jest powinność każdego cywilizowanego społeczeństwa. I takim społeczeństwem jesteśmy, gdy troszczymy się o ludzi chorych - tłumaczył metropolita katowicki. - Mam świadomość, że są tu ludzie, którzy budują pokój społeczny - zwrócił się do uczestników Mszy św. w chorzowskim hospicjum.

  Podziękował też wszystkim, którzy angażują się w jego działalność. Dziękując dyrektor hospicjum Barbarze Kopczyńskiej za zaangażowanie i przekładanie na język praktyki zasady solidarności, zauważył, że wnosi ona w to miejsce duszę i serce.

  Po Mszy św. abp Skworc poświęcił znajdujący się w kaplicy hospicyjnej obraz M.B. Piekarskiej. Metropolita katowicki przypomniał, że przed laty była ona czczona jako lekarka. - Przy bazylice w Piekarach jest kaplica z obrazem Matki Bożej Piekarskiej Lekarki - wyjaśnił.

  Metropolita przypomniał scenę z Ewangelii wg św. Łukasza rozgrywającą się przy Sadzawce Owczej. Gdy jej wody się poruszyły, pierwszy z oczekujących tam chorych, które przez nią przeszedł, zostawał uleczony.

  Chrystus spotkał przy sadzawce sparaliżowanego człowieka, który skarżył na brak pomocy ze strony ludzi słowami: "Nie mam człowieka, który mi pomoże". - Dzięki ludziom tego hospicjum, ta skarga już nie będzie wybrzmiewała - zaznaczył abp Skworc. - Bądźmy przy człowieku, bądźmy dla człowieka - zaapelował.

  Choć Msza św. była sprawowana w największym pomieszczeniu nowego budynku, dużo osób stało na korytarzu i schodach. Po liturgii abp Skworc przeniósł Najświętszy Sakrament do tabernakulum w nowej kaplicy i poświęcił ją.

  Centrum Afirmacji Życia, działające od 2012 r. przy chorzowskim hospicjum, ma być wsparciem dla ludzi, którzy utracili kogoś lub coś, co stanowiło dla nich wartość życia. Ma pomoc w zrozumieniu sensu utraty, w jej zaakceptowaniu i odszukaniu drogi do odzyskania harmonii i pogodzenia się z utratą.

  W budynku CAŻ, który jest połączony z hospicyjnym, mieści się poradnia opieki paliatywnej, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz pokój ciszy, w którym rodzina będzie mogła pożegnać się ze swoim bliskim, który odszedł.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół