Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Szpital zamknięty

Pacjentki z oddziału położniczego wraz z noworodkami jako ostatnie opuściły Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach - poinformował w sobotę dyrektor placówki Jarosław Madowicz. W zadłużonym szpitalu pojawili się komornicy.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach im. prof. Józefa Gasińskiego jest zadłużony na ok. 68,4 mln zł długu, z czego ok. 27 mln zł to zobowiązania wymagalne. Placówka ma zmienić status prawny i dlatego na prawie dwa tygodnie zaprzestała działalności.

"Łóżka szpitalne są już puste, ale przyszli komornicy i istnieje prawdopodobieństwo, że zajmą leki z naszej apteki. Spodziewaliśmy się zajęć w jednostce, która próbuje się przekształcić, jednak finansowych, nie materialnych" - powiedział PAP dyrektor szpitala Jarosław Madowicz. Dodał, że opieczętowane zostały "wszystkie listy leków".

Poinformował, że choć działalność szpitala została wygaszona, to "część ambulatoryjna nadal istnieje". "Mamy jeszcze przychodnie specjalistyczne, które nadal działają w ramach części ambulatoryjnej" - powiedział.

W związku z wygaszaniem tyskiego szpitala, w ostatnich dniach, większość pacjentów została wypisana do domów. Kilku pacjentów wymagających kontynuacji leczenia przeniesiono do innych placówek na terenie województwa śląskiego. W tej grupie jest siedmiu pacjentów z oddziału chorób wewnętrznych oraz noworodek.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa sobota, sobota-19 maja jest ostatnim dniem działalności szpitala w dotychczasowej formule organizacyjno-prawne. Leczenie szpitalne od 1 czerwca przejmie spółka Megrez, w której 100 proc. udziałów będzie należeć do woj. śląskiego, natomiast przychodnie pozostaną w strukturze SP ZOZ.

W czasie przerwy zabezpieczeniem świadczeń szpitalnych zajmie się 12. szpitali w Pszczynie, Mikołowie, Katowicach, Mysłowicach, Jaworznie, Sosnowcu oraz szpital Miejski w Tychach. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania w Katowicach każdego dnia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zbiera informację na temat wolnych łóżek we wszystkich oddziałach szpitalnych.

Zadłużona placówka w Tychach z problemami finansowymi borykała się od dawna, bez powodzenia realizowała także program naprawczy. Na wniosek pielęgniarek, którym sąd przyznał racje w kwestii zaległych wynagrodzeń, komornicy weszli na konta szpitala. W ostatnich miesiącach załoga nie otrzymywała pensji lub dostawała ją w ograniczonej wysokości.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

  • Marcin
    19.05.2012 18:31
    Warto dodać, że pielęgniarki domagały się w sądzie tylko tego, co im się prawnie należało (nie dostały przyznanych im podwyżek, itd.). Zresztą, szpital posiadał większość długów nie u pielęgniarek, bo każdej z nich, poza niezapłaconymi w ostatnich miesiącach pensjami, winien było ok. 20-22 tyś. Biorąc pod uwagę, że pielęgniarek w szpitalu pracowało ok. 480, to daje kwotę zaledwie 10 milionów - a szpital zadłużony jest na 70 milionów.
    Warto dodać, że w nowym szpitalu pracę znajdzie tylko 160 pielęgniarek, które będą zarabiały najniższą średnią krajową.
    doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy