Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katowice. Rusza kampania informacyjna dotycząca wody

Katowicka kranówka pochodzi głównie z Jeziora Goczałkowickiego. Zawiera stosunkowo niskie stężenie węglanu wapnia i innych jonów, co dobrze wpływa na stan pralek i czajników.

W Katowicach nieustannie zachęcamy do postaw proekologicznych. Mieszkańcy otrzymują zwolnienie z podatku od nieruchomości, gdy zdecydują się na założenie zielonej fasady czy zielonego dachu. Zachęcamy także do picia kranówki. Stąd różne akcje informacyjne, happeningi czy poidełka, które promują picie kranówki w miejscach publicznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zbliżający się Światowy Dzień Wody to świetna okazja, by przypomnieć skąd się bierze woda w kranach mieszkańców, kto sprawdza czy możną ją pić, a na koniec, co się dzieje z naszymi ściekami – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że Katowice zachęcają do picia wody z kranu, edukują, zwalczając mity i przedstawiając fakty, a także organizują akcje promujące katowicką kranówkę. Wszystkie inicjatywy stanowią element realizowanej od kilku lat kampanii społecznej „Szluknij sie z kokotka”.

- Katowickie Wodociągi każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta wodę najwyższej jakości. Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Warto pamiętać o tym, że woda dostarczana przez wodociągi jest znacznie tańsza niż ta butelkowana, którą możemy kupić w sklepach, a nie jest w niczym gorsza. Oprócz oszczędności finansowych, dochodzą też korzyści ekologiczne. Picie wody z kranu to mniejsze zużycie plastikowych opakowań na wodę – mówi Stanisław Krusz, prezes zarządu spółki Katowickie Wodociągi S.A.

W ramach promocji katowickiej kranówki w obiektach takich jak kryte baseny, Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta czy katowickie szkoły umieszczono poidełka z wodą z sieci zamiast wody butelkowanej i dystrybutorów kolumnowych. W akcji uczestniczą także m.in. lokale gastronomiczne, które serwują wodę prosto z kranu. W ubiegłym roku Katowice rozszerzyły kampanię o inicjatywę „Odkręć i napij się!”, skierowaną do uchodźców z Ukrainy. W ramach akcji wydrukowano dwujęzyczne plakaty oraz ulotki, które pojawiły się w wielu punktach miasta.

Katowice aktywnie uczestniczą też w różnych wydarzeniach – spotkaniach, piknikach czy imprezach sportowych. Goście mogą wtedy gasić pragnienie katowicką kranówką czy schłodzić się, przechodząc pod kurtyną wodną – tak było między innymi podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Mobilne poidełko do serwowania kranówki szczególnie sprawdza się podczas imprez sportowych. Jednorazowo można napełnić 30 kubków i od razu wręczyć je biegaczom czy innym sportowcom.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy