Nowy numer 13/2024 Archiwum

Województwo śląskie. Znaleziono dokumenty tajnych służb PRL. Dawni funkcjonariusze SB i MO oskarżeni

Tajne dokumenty dotyczące pacyfikacji kopalni Wujek, opisy działań przeciw opozycji i duchownym, a nawet listę 489 agentów Gestapo i Abwehry znaleziono u byłych funkcjonariuszy SB i MO z wojewodztwa śląskiego. Akt oskarżenia przeciw nim trafił do sądu - poinformował 17 maja katowicki IPN.

Ten ostatni dokument podaje miejsca zamieszkania w Polsce dawnych agentów niemieckich, hitlerowskich służb, ich miejsc pracy, wykonywane zawody, pełnione stanowiska i funkcje.

Zarzuty ukrywania tych dokumentów zostały przedstawione Witoldowi Z., byłemu funkcjonariuszowi Departamentu I MSW PRL, zajmującemu następnie kierownicze stanowisko służbowe w strukturach Urzędu Ochrony Państwa, oraz Kazimierzowi Z. – byłemu funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej, zajmującemu także kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego. Akt oskarżenia przeciwko nim 16 maja 2022 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie.

Oskarżonym zarzucono ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL, które podlegały przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. popełnienie czynu z art. 54 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dokumenty te zostały odnalezione w czasie przeprowadzonych na szeroką skalę przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez byłych funkcjonariuszy oraz osoby im najbliższe, dokonanych przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach.

W następstwie tych czynności zabezpieczono między innymi ponad 100 dokumentów wytworzonych w latach 1970–1990 przez organy bezpieczeństwa PRL,  oznaczonych klauzulami "tajne", "ściśle tajne" i "tajne specjalnego znaczenia", które zostały wytworzone w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski, ponadto z działaniami Służby Bezpieczeństwa podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego.

Wśród odnalezionych dokumentów znajdowały się dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów Służby Bezpieczeństwa, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem", materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski. Są też materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach zawierające dane o pacyfikacji kopalni "Wujek" oraz o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w innych zakładach pracy województwa katowickiego w stanie wojennym.

Są tam też opracowania dotyczące działań funkcjonariuszy wywiadu oraz Służby Bezpieczeństwa podejmowanych wobec osób ze środowisk opozycyjnych oraz wobec osób duchownych. Jest dokumentacja dotycząca wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa, która została przeprowadzona między służbami wywiadowczymi państw bloku wschodniego i państw zachodnich w dniu 11 lutego 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie.

Jest nawet wykaz opatrzony tytułem "Funkcjonariusze i agentura byłego hitlerowskiego aparatu kontrwywiadowczego i policyjnego" z podziałem na rozdziały "Abwehra", "Gestapo", "SD",  "Policja", zawierające łącznie dane 489 osób z podaniem ich miejsc zamieszkania w Polsce, miejsc pracy, wykonywanych zawodów, pełnionych stanowisk i funkcji.

Czyn zarzucony oskarżonym jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy