Nowy numer 13/2024 Archiwum

Archidiecezja. W sobotę święcenia diakonatu

W najbliższą sobotę 26 lutego o godz. 10 w czterech kościołach archidiecezji katowickiej odbędą się święcenia diakonatu. Do przyjęcia święceń przygotowuje się 7 alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Szafarzami sakramentu będą:

  • metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w kościele pw. św. Wojciecha w Radzionkowie,
  • abp koadiutor Adrian Galbas w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śl.-Kochłowicach,
  • bp Marek Szkudło w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju,
  • bp Adam Wodarczyk w kościele pw. św. Barbary w Bieruniu Nowym.

Metropolita katowicki do udziału w liturgii święceń zaprosił wspólnoty parafialne oraz młodzież, szczególnie z parafii dekanatów, w których odbędą się święcenia. Zaprosił także służbę liturgiczną - animatorów, lektorów i ministrantów - wraz z księżmi opiekunami, osoby należące do Towarzystwa Przyjaciół Seminarium oraz do grup wspierających modlitwą kapłanów i nowe powołania. "Niech Wasza obecność przy nowych diakonach będzie dla nich umocnieniem i czytelnym znakiem, że potrzebujecie ich posługi, modlitwy i świadectwa życia w posłuszeństwie i czystości" - napisał abp Skworc w komunikacie do diecezjan.

Zaapelował również o modlitwę w intencji nowych powołań do służby w Kościele. "Módlmy się o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii z naszych rodzin i parafii. Pamiętajmy o tegorocznych maturzystach, prosząc Boga, aby z odwagą rozpoznali głos powołania i poszli za Jezusem" - czytamy w komunikacie.

- Diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń. Katechizm Kościoła Katolickiego zwraca uwagę, że na diakonów nakłada się ręce "nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi" - tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. Katechizm podkreśla, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej "diakonii". Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. "Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią (»charakterem«), której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się »diakonem«, to znaczy sługą wszystkich" - czytamy w katechizmie.

- Do diakonów należy między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracjach liturgicznych, szczególnie podczas Eucharystii, udzielanie sakramentu chrztu św., asystowanie przy zawieraniu małżeństwa. Diakoni mogą głosić kazania i homilie. W zależności od potrzeby poświęcają się także różnym posługom charytatywnym w Kościele - dodaje ks. Wojtal.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy