Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych

W katowickiej kurii odbył się dzień skupienia dekanalnych ojców duchownych archidiecezji katowickiej.

Oprócz metropolity katowickiego na spotkaniu obecni byli bp Marek Szkudło, odpowiedzialny z ramienia Kurii za formację kapłanów oraz ojcowie duchowni poszczególnych dekanatów archidiecezji.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy brewiarzowej. Metropolita katowicki zachęcił do szczególnej modlitwy za kapłanów przeżywających trudności w powołaniu.

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych   Modlitwa w kurialnej kaplicy.

Centralnym punktem spotkania była konferencja abp. Skworca nawiązująca do trwającego w Kościele programu duszpasterskiego na temat Eucharystii. – Powierzam wam dziś treści jako impulsy do wykorzystania w formacji naszego archidiecezjalnego prezbiterium, które wymaga – jak każdy z nas – pogłębiania duchowości, zwłaszcza eucharystycznej, bo z niej rodzi się eucharystyczny styl kapłańskiego życia i świadectwa – mówił do dekanalnych ojców duchownych.

W swoim wystąpieniu abp Skworc zostawił szereg bardzo konkretnych wskazówek dotyczących ukierunkowania duszpasterstwa parafialnego, jak i samej duchowości kapłańskiej w oparciu o treści programu o Eucharystii, bo jak sam zauważył: – Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych.

Abp Skworc prosił ojców duchownych, aby przypominali kapłanom o konieczności nieustannej troski o sacrum sprawowanych Mszy św. – Dopuszczamy się nieraz banalizacji ofiary Mszy św. A przecież Eucharystia to jest ofiara Jezusa Chrystusa – w wieczerniku i na Golgocie – przypomniał metropolita katowicki.

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych   Abp Skworc nawiązał w swojej refleksji do programu duszpasterskiego o Eucharystii.

W tym kontekście zachęcił do studiowania norm Wprowadzenia Ogólnego do Mszału Rzymskiego. – Zachęcam was ojcowie duchowni do lektury Wprowadzenia, aby owocami tej lektury karmić kapłanów w czasie dekanalnych spotkań – powiedział abp Wiktor.

Wśród konkretnych i koniecznych rozwiązań do zastosowania w życiu parafialnym abp Skworc wskazał na następujące priorytety:

  • formacja liturgiczna służby ołtarza;
  • formacja chrześcijańska rodziców dzieci komunijnych i rodziców kandydatów do bierzmowania poprzez comiesięczne spotkania połączone z dyskusją oraz modlitwą rodziców za dzieci;
  • celebracje pierwszoczwartkowe z modlitwą o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o ich zachowanie;
  • udzielania wiernym Komunii Świętej pod dwiema postaciami, szczególnie w czasie liturgii Wieczerzy Pańskiej, Wigilii Paschalnej, w uroczystość Bożego Ciała, podczas Sumy a także w pierwsze czwartki miesiąca;
  • tematyczna orientacja rekolekcji parafialnych lub misji wokół Eucharystii;
  • właściwe przygotowanie i organizacja uroczystości Bożego Ciała i nabożeństwa czterdziestogodzinnego;
  • tworzenie dziecięcych i młodzieżowych scholi liturgicznych – szczególne zaangażowanie podczas niedzielnej Mszy św. z udziałem rodzin;
  • rozwój eucharystycznego ruchu młodych;
  • troska duszpasterza o czystość naczyń, bielizny i szat liturgicznych – czystość i porządek.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy