Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katowice: Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

Metropolita katowicki wspomniał postać bp. Stanisława Adamskiego, który przyjął Apostolstwo Chorych do diecezji.

Biskup Adamski sam był wygnańcem. Wojnę przeżył w Warszawie, a nie w Katowicach i dlatego bardzo dobrze rozumiał tych, którzy zostali wygnani ze swojej ziemi. Dlatego przyjął Apostolstwo Chorych z Lwowa – powiedział abp Skworc.

– Niech to dzieło rozwija się poprzez miesięcznik, ale również przez duchową wspólnotę chorych, bo ona jest tą wspólnotą, która Kościół ubogaca i Go buduje, bo Kościół jest wspólnotą także ludzi cierpiących, których wyzwala i uzdrawia Chrystus – dodał.

– Otrzymaliśmy ten prezent od Pana Boga, dzięki ks. Arcybiskupowi. To miejsce, ten lokal i chcemy podziękować za tę przestrzeń, w której pracownicy Apostolstwa Chorych będą mogli koordynować działania w całej Polsce – powiedział ks. Wojciech Bartoszek, redaktor naczelny miesięcznika oraz duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Dodał, że w 1945 diecezja katowicka „otwarła drzwi dla Apostolstwa Chorych”. – Czujemy się spadkobiercami tych dzieł sprzed ponad 90 lat – stwierdził ks. Bartoszek. Przekazał również metropolicie katowickiemu krzyż Apostolstwa Chorych, który jest znakiem honorowego członkostwa w apostolstwie.

– Nasz miesięcznik rozchodzi się obecnie w ok. 32 tys. egzemplarzy – mówi p. Katarzyna Gudz, główna księgowa Apostolstwa. – Staramy się docierać do jak największej liczby chorych. Pomagają nam w tym szafarze, którzy idąc do chorych często zabierają nasze czasopismo – dodaje.

Redaktor miesięcznika p. Renata Cogiel podkreśla natomiast, że spotyka się z dużą wdzięcznością ze strony osób starszych i chorych za działania podejmowane przez Apostolstwo. – Często do nas dzwonią i dziękują, że pomogliśmy im znaleźć rekolekcje, pielgrzymkę czy dobrego duszpasterza – stwierdza.

Na uroczystości pobłogosławienia nowej siedziby byli obecni księża związani z miesięcznikiem, pracownicy, jak również przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek związani z tym dziełem oraz przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych, którzy angażują się w Apostolstwo Chorych.

Apostolstwo Chorych swoje korzenie ma w Holandii i sięga 1925 r. Do Polski trafiło za sprawą ks. Michała Rękasa w maju 1930 i już w następny miesiącu ukazał się pierwszy drukowany numer w formie listu do chorych. Po II wojnie światowej Apostolstwo Chorych przeniosło swoją siedzibę do Katowic. Obecnie, od 8 lat, Apostolstwem chorych kieruje ks. Wojciech Bartoszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy