Nowy numer 13/2024 Archiwum

Najwięcej przeszczepów w Zabrzu

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w ubiegłym roku przeprowadzili 46 transplantacji serca i 19 transplantacji płuc, najwięcej w kraju.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, z okazji Dnia Transplantacji, obchodzonego 26 stycznia, podsumował ostatni rok pracy tego szpitala. - Ubiegły rok był bardzo dobry, ale stać nas na jeszcze więcej - mówił podczas konferencji, podkreślając, że chociaż w pracy śląskich transplantologów nie chodzi o bicie rekordów, to ten wynik cieszy i jest dowodem na to, że mamy tu do czynienia z nowoczesną medycyną.

W ubiegłym roku w Zabrzu przeprowadzono najwięcej transplantacji w Polsce - 46 serca (na 102 w kraju) i 19 płuc (na 35). Prof. Zembala zapewnił jednak, że zabrzański ośrodek stać na dużo więcej. - Jesteśmy przygotowani na liczbę ok. 80 przeszczepów serca i ok. 40-50 przeszczepów płuc. Ten zespół, ten szpital jest do tego przygotowany - podkreślił.

Przypomniał też rekordowy pod względem liczby przeszczepów był sierpień ub.r., gdy w ciągu miesiąca przeprowadzono 16 transplantacji - 11 serca (w tym u czworga dzieci) oraz 5 transplantacji płuc (w tym u dwóch chorych z mukowiscydozą). W tym roku, w ciągu niecałego miesiąca, w zabrzańskim ośrodku przeprowadzono już 6 transplantacji serca i 3 transplantacje płuc.

Wymieniając priorytety na ten rok, prof. Zembala podkreślił, że są one podobne jak w ubiegłym. Jednak oprócz rozwoju głównej działalności skierowanej na choroby serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci dyrektor zapowiedział także w większym stopniu otwarcie się ośrodka na inną działalność. Jak przypomniał, ostatnio powstał w nim raport zanieczyszczenia powietrza. - W związku z tym chcemy pokazać, że dzisiaj nie wystarczy już tylko leczyć, trzeba zapobiegać - mówił.

Do głównej działalności ŚCCS zaliczył m.in. operacje serca u dorosłych i dzieci oraz przeszczepy serca i płuc, jednocześnie zapowiadając dalszy rozwój w tej dziedzinie. Zapowiedział też prowadzenie badań z zakresu genomiki, genetyki i medycyny regeneracyjnej ukierunkowanej na zagrożenia środowiskowe.

Dyrektor wyraził też nadzieję, że polska transplantologia dalej będzie się rozwijać. Przypomniał, że w Austrii liczba pobrań wielonarządowych na 1 mln mieszkańców to blisko 40, a w Polsce wciąż ok. 14 przypadków.

Łącznie w latach 1985-2016 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono ponad 40 tys. operacji serca u dzieci i dorosłych, ponad tysiąc transplantacji serca oraz 143 transplantacje płuc.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy