Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wieża Muzeum Śląskiego do remontu

Odzyska między innymi półokrągły daszek, który widać na starych zdjęciach.

Chodzi o wieżę szybu Warszawa II dawnej kopalni Katowice, która jest dzisiaj wieżą widokową Muzeum Śląskiego. Stoi tutaj od początku lat 20. XX wieku.

Wróć, przemysłowa elegancjo

Na starych zdjęciach widać, że przed laty miała półokrągły daszek, który dodawał jej sporo uroku.

Takie daszki miało zresztą dawniej wiele wież szybowych na Śląsku. W nowszych czasach, gdy estetyka w przemysłowych obiektach straciła na cenie, były one całkiem wyrzucane lub zastępowane - z oszczędności - daszkami dwuspadowymi, które dawnej elegancji nie mają.

- Nowe zadaszenie ma nawiązywać kształtem do pierwotnego wyglądu - zapowiada Danuta Piękoś z działu promocji Muzeum Śląskiego.

Będzie panorama

Wieża szybu Warszawa II ma wysokość ok. 40 m i wagę 100 ton. Rozciąga się z niej imponujący widok na Katowice.

W najbliższych dniach zostanie też zakończony montaż paneli zabezpieczających na jej pomostach. Na tych panelach zostaną umieszczone informacje o widocznych z wieży budynkach. - To będzie panorama podobna do tych, jakie często spotyka się w górach. Znajdą się tam opisy najważniejszych punktów w mieście, jak katedra czy Spodek, oraz tych mniej turystom znanych - zdradza Danuta Piękoś.

Prace są wykonywane dzięki dotacji w wysokości 150 tys. zł, przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za te środki została też opracowana dokumentacja kolejnych, kompleksowych prac restauracyjnych wieży, które pozwolą na utrzymanie trwałości konstrukcji nawet przez 50 lat.

W Muzeum Śląskim trwają też wciąż prace związane z rewitalizacją dwóch zabytkowych budynków po kopalni Katowice. W dawnej stolarni znajdzie się ekspozycja nawiązująca do podróży Tomka Wilmowskiego - bohatera pisanych w Katowicach książek Alfreda Szklarskiego. Natomiast do remontowanego budynku dawnej "grubskiej" łaźni przeniesie się w przyszłości Dział Historii, Archeologii i Etnologii. Dziś mieści się on w "starej" siedzibie Muzeum przy al. Korfantego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy