Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bez nawrócenia nie ma muzyki liturgicznej

W samo południe w sobotę, w drugim dniu II Kongresu Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze sprawowano uroczystą Mszę św. z formularza o Jezusie Chrystusie Królu Wszechświata.

- "Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. (...) Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem. (...) Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie" - abp Wiktor Skworc zacytował Benedykta XVI. - Te trzy źródła muzyki, a właściwie jedno - Boże - jest również źródłem muzyki kościelnej, muzyki liturgicznej, która uczestniczy w kulcie, jako ludzka odpowiedź na słowo Boga - mówił dalej arcybiskup.

Definiując muzykę liturgiczną, wskazał, że jest ona odpowiedzią człowieka wiary na łaskę Boga, który udziela mu się w osobie Jezusa Chrystusa. Nawiązując do wdowy z liturgii słowa, podkreślił, że muzyka liturgiczna rodzi się ze spotkania, w którym człowiek uparcie - jak wdowa - przekracza siebie. Dokonuje duchowego exodusu, który prowadzi ze śmierci do życia, z ciemności do światła, ze smutku w radość. Arcybiskup zwrócił uwagę, że proces ten to nawrócenie, bez którego nie będzie muzyki liturgicznej. - Będzie jedynie jakiś muzyczny lukier, kicz i tandeta, których niestety nie brakuje także w twórczości uznającej się za muzykę kościelną - stwierdził metropolita katowicki.

Bez nawrócenia nie ma muzyki liturgicznej   Mszy przewodniczył abp Wiktor Skworc ks. Sebastian Kreczmański Na zakończenie homilii abp Skworc zaznaczył, że receptą na dobrą muzykę liturgiczną jest spotkanie z żywym Bogiem, bo tylko wtedy nasza muzyka będzie uwielbieniem i adoracją.

Eucharystia w katowickiej katedrze była centralnym wydarzeniem drugiego dnia II Kongresu Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej. Po niej uczestnicy przeszli do Akademii Muzycznej, gdzie odbyła się część wykładowa, zatytułowana: „O dziedzictwie i perspektywach”. Wykłady na akademii muzycznej prowadzą ks. prof. dr hab. Rastislav Adamko, prof. dr hab. Julian Gembalski, ks. prof. dr hab. Antoni Reginek oraz prof. dr hab. Władysław Szymański.

W niedzielę przewidziane są obrady zarządu i dyrygentów zrzeszonych w Polskiej Federacji „Pueri Cantores” oraz koncert chórów PFPC w NOSPR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy