powrót
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • twitter
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Schronienie dla Zacheuszów  
Uroczyste okadzenie ołtarza Joanna Juroszek /Foto Gość

Schronienie dla Zacheuszów przejdź do galerii

W Roku Miłosierdzia katedra Chrystusa Króla w Katowicach będzie szczególnym miejscem przyjmowania, goszczenia i ewangelizowania współczesnych Zacheuszów.

jj

|

GOSC.PL

dodane 30.10.2015 20:50
0

Tak w homilii w 60. rocznicę konsekracji pierwszego kościoła archidiecezji katowickiej mówił abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że archikatedra musi stać się szczególnym miejscem czynienia miłosierdzia.

- Z całą pewnością musi się nawet stać szpitalem polowym, w którym poranieni przez złego ducha i jego ludzi będą odnajdywać pokój, uzdrowienie i radość chrześcijańskiej wiary. Pokój i nadzieję. To wezwanie do celebrowania i głoszenia jest zadaniem dla nas wszystkich, pokolenia nowej ewangelizacji. Nie jesteśmy przecież syndykami masy upadłościowej ani kustoszami czcigodnych murów pełnych dzieł sztuki. Nie, jesteśmy i powinniśmy być jak pokorna sykomora, na którą mogliby się wspinać współcześni Zacheusze, by zobaczyć Jezusa i spotkać się z Jego czułym wzrokiem - wyjaśniał w homilii.

Wcześniej abp Skworc przypomniał burzliwe dzieje najważniejszej świątyni archidiecezji katowickiej. Jej budowa trwała prawie 30 lat. Najpierw przerwała ją II wojna światowa, potem - władze komunistycznej Polski.

W homilii wśród ludzi szczególnie związanych z katowicką katedrą metropolita wspomniał zmarłego niespełna dwa lata temu Wojciecha Kilara. - Tu, w tej katedrze, 20 czerwca 1983 r., w dniu wizyty Jana Pawła II, jakby w poprzek wszelkim trudnościom zabrzmiała Kilarowa Victoria, prorocza zapowiedź wielkich zwycięstw. Wierzący nie tracą nadziei, wierzą, że Bóg zwycięża, nawet na rządami barbarzyńców! Deus vincit! - mówił.

Arcybiskup przypomniał także, że z katedrą związani są dwaj papieże: św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, który jako kard. Joseph Ratzinger ufundował złoconą mozaikę w kaplicy Chrystusa Króla. Papież Polak z kolei modlił się w niej w 1983 r., podczas spotkania z inwalidami pracy i osobami niepełnosprawnymi.

Metropolita symbolicznie wymienił także wszystkich święconych w tym miejscu kapłanów i biskupów.

Na koniec kazania abp Wiktor Skworc przypomniał o zbliżającym się Roku Miłosierdzia, którego inauguracja nastąpi 8 grudnia. Zaznaczył, że katedra ma być domem schronienia dla „każdego Zecheusza”. - Kościół, ten materialny, ale i żywy, jest znakiem Bożego miłosierdzia, które winniśmy celebrować i głosić, aby współczesnym Zacheuszom łatwiej było znaleźć drogę do Jezusa - wyjaśniał.

- Módlmy się razem, aby spełniły się słowa życzeń, jakie przesłał nam nuncjusz apostolski Celestino Migliore: „Niech matka kościołów archidiecezji górnośląskiej prowadzi coraz bardziej w objęcia Chrystusa, który króluje w tej świątyni i otwiera swoje przyjazne ramiona na wszystkich”. Niech się tak stanie. Niech Matka kościołów prowadzi w objęcia Chrystusa. Amen - nawoływał.

Całość homilii TUTAJ.

W czasie uroczystej Mszy rocznicowej abp Wiktor Skworc po kazaniu przypomniał modlitwę poświęcenia katedry oraz okadził ołtarz. Do tego momentu celebracja Eucharystii odbywała się w półmroku.

W tym dniu także arcybiskup mianował nowym członkiem kapituły katedralnej ks. Łukasza Gawła, proboszcza archikatedry.

Razem z metropolitą katowickim modlili się abp senior Damian Zimoń, bp Adam Wodarczyk, bp Marek Szkudło, kapituła katedry, księża archidiecezji, klerycy, osoby życia konsekrowanego oraz pozostali wierni.

1 / 1
Rocznica poświęcenia katedry

WIARA.PL DODANE 30.10.2015

Rocznica poświęcenia katedry

​W rocznicę poświęcenia katedry Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Mszy, na której powtórzone zostały niektóre obrzędy sprzed 60 lat. Zdjęcia: Joanna Juroszek /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKOWRC
  • KATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA
  • KATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH
  • ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
    Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
  • Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
    Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • OPINIE
  • Patronaty
  • Rok Jubileuszowy
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie