Do końca czerwca powstanie Nowa KW

Zapewniał po spotkaniu ze związkowcami i władzami górniczymi Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

jj

|

GOSC.PL

dodane 13.04.2015 19:27
0

Spotkanie dotyczyło realizacji postanowień zawartych 17 stycznia po protestach górników niegodzących się na rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Po jego zakończeniu W. Kowalczyk zapewniał dziennikarzy, że prace związane z poszukiwaniem inwestora do tzw. Nowej KW są "szeroko zakrojone". - Kompania Węglowa współpracuje z inwestorami, z pośrednikami finansowymi, z biurami maklerskimi. Są prowadzone zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak również z inwestorami branżowymi - przekonywał.

W. Kowalczyk podkreślał również, że model biznesowy dla spółki został wypracowany w oparciu o "najlepsze praktyki finansowe przy udziale renomowanych firm doradczych". - Zweryfikowany został już częściowo przez banki komercyjne, które wyraziły może nie optymizm, bo to za dużo powiedziane, ale bardzo konstruktywne podejście - mówił, podkreślając, że mowa o bankach polskich oraz zagranicznych.

Do końca czerwca do Nowej KW ma trafić 11 kopalń lub ich część. Pełnomocnik rządu ds. górnictwa przekazał także, że w piątek zostały opublikowane trzy rozporządzenia dotyczące odpraw jednorazowych, urlopów górniczych i urlopów dla pracowników przeróbki oraz pokrywania strat produkcyjnych. Do opublikowania zostało rozporządzenie dot. pokrywania kosztów likwidacji kopalń i szkód górniczych. Zapewnił, że będzie ono wydane w ciągu kilku tygodni.

- Mieliśmy bardzo dobre, konstruktywne spotkanie ze stroną związkową, przeanalizowaliśmy wszystkie punkty porozumienia katowickiego z 17 stycznia. Oczywiście, są kwestie interpretacyjne i temu służą tego rodzaju spotkania. Przedstawiłem również kwestie rozmów z Komisją Europejską, jak wygląda proces notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które będą przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - mówił, zaznaczając, że kolejne spotkanie odbędzie się w maju.

W zamkniętym spotkaniu uczestniczyli m.in. prezesi Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wśród związkowców znaleźli się m.in. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", i Jarosław Grzesik, szef górniczej "S".

Porozumienie 17 stycznia w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego podpisali W. Kowalczyk i D. Kolorz. Nie przewidywało likwidacji żadnej z 4 kopalń Kompanii Węglowej ("Brzeszcze" w Brzeszczach, "Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach i Zabrzu, "Bobrek-Centrum" w Bytomiu i "Pokój" w Rudzie Śląskiej). Zakładało natomiast, że będą one poddane długim procesom restrukturyzacyjnym.

W ubiegłym tygodniu zarządy Kompanii Węglowej i Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży m.in. kopalni "Piekary". Jest to, jak podkreślał W. Kowalczyk, wynik biznesowych decyzji spółek. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie kopalni "Brzeszcze". Nie wiadomo więc, czy zostanie przekazana do SRK, czy sprzedana inwestorowi.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..