Wymyka się nam doświadczenie mistyczne

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne gościło przez dwa dni specjalistów od mistyki i doświadczeń mistycznych. Po raz dziesiąty na Śląsku obchodzono Dni Duchowości.

Marlena Rolnik /ap

|

GOSC.PL

dodane 17.11.2014 09:00
0

Jak co roku Dni Duchowości obejmowały cykl wykładów oraz dyskusje. Temat dotyczył zagadnienia „Mistyki chrześcijańskiej”. Prelegenci starali się przedstawić mistykę chrześcijańską jako szczególny dar Bożej miłości. – Chrześcijanin przyszłości będzie albo mistykiem, albo go wcale nie będzie – powiedział rektor seminarium ks. Marek Panek, cytując Karla Rahnera. – Nie dziwi nas w takim razie zainteresowanie mistyką. Chcemy wiedzieć, kim mamy być jako chrześcijanie – precyzował.

Ks. Grzegorz Strzelczyk poruszył temat „Fenomenu mistyki”. Mówił, że każdy z nas doświadcza mistyki, np. kiedy przyjmujemy Komunię. – Stoimy wtedy u progu doświadczenia mistycznego, ale myślimy w tym momencie o przysłowiowych niebieskich migdałach. Wymyka nam się tym samym doświadczenie mistyczne. Nie jesteśmy gotowi na to doświadczenie przez grzech lub poprzez skupienie uwagi na oglądaniu kolegi przed nami – tłumaczył.

Zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z fizjologicznymi aspektami mistyki. Badania nad ludzkim mózgiem podczas modlitwy wykazały, że niektóre jego części zaczynają być wtedy bardziej aktywne. Dodał również, że z mistyką nie mamy do czynienia tylko i wyłącznie w chrześcijaństwie, ale także w innych religiach, np. indyjskiej, islamskiej czy hebrajskiej.

Ks. Tomasz Kusz zajął się „Zagadnieniami mistyki w Piśmie Świętym”. Na samym początku powiedział, że samo słowo mistyka powstało o wiele później niż Pismo Święte, bo dopiero w XVIII wieku. Analiza doświadczeń mistycznych określiła trzy drogi życia duchowego: oczyszczającą poprzez walkę z grzechem, oświecającą, która skupia się na cnotach, i zjednoczenia, dzięki której miłość przychodzi z dużą łatwością. – Księga Pieśni nad Pieśniami mówi nam, że drogami miłości dojdziemy do Boga – wyjaśnił. Mimo że w samym Piśmie Świętym nie pojawia się słowo „mistyka”, występuje doświadczenie doznania Boga. Przykładem takich objawień może być Eliasz, kiedy po czasie oczyszczenia usłyszał Boga w powiewie, lub św. Paweł, kiedy spotkał Jezusa pod Damaszkiem. Doznał wtedy „lotu Ducha”.

O „Mistyce św. Franciszka z Asyżu” opowiadał franciszkanin z Panewnik, ojciec Syrach Janicki. Po nim o „Mistyce karmelitańskiej” mówił karmelita z Uniwersytetu Papieskiego, ojciec Jerzy Gogola.

1 / 2
oceń artykuł Pobieranie..