Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bohater trzech narodów miałby 120 lat

W listopadzie 2013 r., decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego, 2014 ogłoszono Rokiem Henryka Sławika. Przed nami jeszcze wiele ciekawych inicjatyw z nim związanych.

Od początku roku udało się zorganizować wiele wydarzeń mających na celu przypomnienie i upamiętnienie Sławika. Odbyły się koncerty,  konkursy, przygotowano wystawy oraz wykłady w szkołach czy na Uniwersytecie Śląskim. W czerwcu na terenie Katowic zorganizowana została także gra miejska. Kolejna jej edycja odbędzie się 19 września w Jastrzębiu-Zdroju.

W środę, w 120. rocznicę urodzin Sławika, odprawiona została uroczysta Msza św. w parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szerokiej (Jastrzębie-Zdrój), po której odsłonięto tablicę upamiętniającą jego postać.

W sierpniu z Jastrzębia ruszy także bieg pamięci. – Sztafeta to nowa forma upamiętnienia, przybliżenia postaci, którą w tym roku promujemy. Ruszy 21 sierpnia z miejsca urodzenia Henryka Sławika, czyli z Szerokiej, i po trzech dniach i pokonaniu ponad 460 km 10 biegaczy dotrze do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, gdzie H. Sławik 70 lat temu poniósł męczeńską śmierć – mówi nam Piotr Koj, doradca marszałka.

Na wrzesień planowana jest premiera dokumentu fabularyzowanego o Henryku Sławiku i Józsefie Antallu „Ojczulek Polaków.  Przyjaźń na śmierć i życie”. W postacie wcielili się Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Globisz. Zdjęcia były robione zarówno w Polsce, w Katowicach, w Jastrzębiu, jak i na Węgrzech. Uczestniczyli w nich m.in. członkowie rodzin Antalla i Sławika oraz świadkowie historii – uchodźcy wojenni, których los zetknął z bohaterami dokumentu.

Henryk Sławik (1894–1944) to bohater trzech narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego. Wydarzenia, dzięki którym najbardziej jest rozpoznawalny, miały miejsce podczas II wojny światowej. Z obawy przed więzieniem za działalność polityczną musiał opuścić Polskę i znalazł się na Węgrzech. Wówczas internowanych było tam prawie 120 tys. osób naszej narodowości.

Podczas pobytu na Węgrzech poznał Józefa Antalla, będącego pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców i osób internowanych. Ich współpraca polegała na ratowaniu osób narodowości żydowskiej, głównie dzieci. – Z pomocą Kościoła katolickiego obu państw, wystawiano im fałszywe akty chrztu, które pozwalały ukrywać ich pochodzenie. Sławik pośmiertnie otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, gdyż w roku 1944 został  zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen – przypomniał Andrzej Gościniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Rok Henryka Sławika jest kontynuacją przypominania mieszkańcom regionu postaci wielkich Polaków, Ślązaków oraz wydarzeń, które zasługują na pamięć. Wcześniej wspominano Wojciecha Korfantego, Konstantego Wolnego oraz kard. Augusta Hlonda. Rok 2015 będzie rokiem pamięci zbiorowej ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Więcej o obchodach Roku Henryka Sławika znajdziesz tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy