Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dobry klimat nie tylko dla rozmowy

Rodzina przede wszystkim potrzebuje poczucia stabilizacji i jasno określonej polityki państwa realizowanej przez samorządy – takie wnioski płyną z Debaty o Rodzinie, która odbyła się w Zabrzu.

W Domu Muzyki i Tańca 22 października spotkali się przedstawiciele różnych środowisk, żeby spróbować zdiagnozować sytuację rodziny. Punktem wyjścia do rozmowy był ogłoszony w maju program polityki rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny”. – W opinii prezydenta polityka rodzinna jest jedną z najważniejszych spraw i jednym z najważniejszych długofalowych wyzwań dla Polski – zauważyła Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Problemem jest utrzymująca się przez długi czas bardzo niska dzietność, na poziomie ok. 1,3. Badania dowodzą, że ludzie chcą mieć więcej dzieci, ale nie decydują się na taką rodzinę. Pojawia się pytanie, co ich powstrzymuje. Zmiana, której potrzebujemy, stworzenie dobrego klimatu dla rodziny jest zadaniem nas wszystkich. Bardzo dużo zależy od samorządów terytorialnych – dodała. Przedstawiła program polegający na większym wsparciu rodzin, który realizowany ma być przez samorządy.

Uczestnicy spotkania próbowali opisać stan rodziny na trzech płaszczyznach. Dyskutowali o tym, co ogranicza dzietność, jak godzić role zawodowe i rodzinne, oraz o sytuacji ekonomicznej rodzin. – O rodzinie mówi się zbyt mało, a musimy sobie uświadomić, że niż demograficzny jest dziś naszym największym przeciwnikiem – zauważyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Polska rodzina przeżywa spory kryzys. Kiedy młodzi ludzie zakładają rodzinę, spotykają się z dwiema trudnościami – wejściem na rynek pracy i zdobyciem mieszkania. Do tego dochodzi problem zarobków. Za to jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. Nie możemy dopuścić do tego, żeby młodzi ludzie chętniej zakładali rodziny za granicą – dodała. O tym, jak problemy rodziny podejmowane i rozwiązywane są w innych krajach, mówili Alain Schneider, zastępca Konsula Generalnego Francji w Krakowie, i Ignacio Socias, dyrektor Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy