Nowy numer 13/2024 Archiwum

Opłacalny metan

Ruszyła nowa powierzchniowa stacja odmetanowania w kopalni "Wujek" Ruch "Śląsk" w Rudzie Śląskiej.

Jak informuje Katowicki Holding Węglowy S.A., spółka wybudował za kwotę około 10 mln zł powierzchniową stację odmetanowania w kopalni "Wujek" Ruch "Śląsk" w Rudzie Śląskiej. Dzięki tej inwestycji spółka spodziewa się wzrostu bezpieczeństwa pracy oraz znacznych oszczędności. Stacja ruszyła na początku miesiąca, a jej budowa trwała 15 miesięcy. W zautomatyzowanym i skomputeryzowanym obiekcie zainstalowano trzy dmuchawy typu GM-90S, które zasysają mieszankę powietrzno-metanową z dołu kopalni i tłoczą do Zakładu Energetyki Cieplnej S.A. Katowice. Uzyskany metan będzie tam spalany dostarczając ciepło oraz docelowo także w silniku produkującym energię elektryczną. Pozwoli to częściowo obniżyć koszt wydatków przeznaczanych na bezpieczeństwo.

Możliwości techniczne stacji pozwalają na ujęcie do 140 metrów sześciennych mieszaniny powietrzno-metanowej na minutę. W przyszłości może być rozbudowana o kolejną dmuchawę. W pierwszej kolejności nowa stacja będzie wykorzystana do odmetanowania fragmentu ściany w pokładzie 409 O.G. Ruda Śląska-Panewniki II, a potem całego Pola Panewnickiego oraz pozostałej części Ruchu "Śląsk" KWK Wujek.

Obok stacji znajduje się też, oddana niedawno do użytku, stacja klimatyczna, która pozwala poprawić warunki pracy w kopalni pod ziemią. W warunkach polskich kopalń temperatura rośnie o 3 st. Celsjusza na każde 100 m w głąb ziemi. Oznacza to, że przy temperaturze powietrza 15 st. C na głębokości 1000 metrów (a Ruch Śląsk schodzi do głębokości 1065 m) naturalna temperatura skały wynosi ponad 45 st. C. Bez klimatyzacji praca nie jest praktycznie możliwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy