Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ubezpieczenie dla każdego

- Nie szkodźcie rodzinie, bo przecież szkodzicie sobie - apelował metropolita katowicki podczas Mszy św. inaugurującej VI Metropolitalne Święto Rodziny.

Msze św. rozpoczynające tegoroczne MŚR odprawione zostały także w katedrach w Gliwicach i w Opolu.

Podczas inauguracji w Katowicach abp Wiktor Skworc stwierdził, że w haśle tegorocznego święta „Rodzina wiarygodna” kryją się trzy słowa: rodzina, wiara i godność. – Słowa te, połączone ze sobą, wyrażają głębokie przekonanie, że podniesiony do rangi sakramentu małżeństwa związek mężczyzny i kobiety, staje się wspólnotą zasługującą na pełne zaufanie – wyjaśnił, dodając, że hasło to również wskazuje na rodzinę, jako na miejsce rodzenia się wiary w Boga i w człowieka oraz doświadczania wzajemnego zaufania. Przypomniał, że rodzina oparta na wierze w Boga i na poszanowaniu ludzkiej godności, zawiera w sobie zalążki wszystkich relacji określających właściwy kształt ludzkiego życia. – Osoby tworzące rodzinę obdarzają siebie fundamentalnym zaufaniem, po prostu sobie nawzajem wierzą, co daje poczucie bezpieczeństwa i posiadania pogłębionej świadomości, że są wokół mnie ludzie – rodzice, rodzeństwo, na których mogę w każdej sytuacji liczyć, że udzielą mi wsparcia i bezinteresownej pomocy – powiedział abp Skworc podkreślając, że to poczucie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasach, kiedy systemy społecznego zabezpieczenia - z którymi wiążemy wiązaliśmy nadzieje na dostatnią i spokojną przyszłość – stają się niewiarygodne i niewydolne. – Pamiętajmy, że rodzina pełni funkcję społecznego zabezpieczenia i ubezpieczenia. Z rodziną i w rodzinie czujemy się bezpieczni i zabezpieczeni.

Nawiązując do przysięgi Hipokratesa metropolita katowicki zaapelował: – Nie szkodźcie rodzinie, bo przecież szkodzicie sobie. Czy tak trudno to zrozumieć?.

Abp Skworc zauważył, że słowa św. Pawła odczytane podczas Mszy św. wskazują na związek Ducha Świętego ze wspólnym dobrem. – Dobro wspólne to fundament katolickiej nauki społecznej. Ogólnoludzki wymiar dobra wspólnego uwidacznia się mocno w obszarach jego zagrożenia. A zagrożone są nie tylko warunki dla zachowania ludzkiego życia na planecie o imieniu Ziemia, zagrożone są również uznane systemy wartości, w tym rodzina. Droga i uświęcona – stwierdził, akcentując, że bł. Jan Paweł II przestrzegał przed przymierzem demokracji z relatywizmem etycznym.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że tak, jak rodzina jest środowiskiem miłości, podobnie i rodzina Kościoła i społeczeństwa, powinny być środowiskami miłości, opartej na sprawiedliwości i poszanowaniu ludzkiej godności. – Ludzie Chrystusowego Ducha nie mają niejako wyboru – mocni Duchem powinni czynić w imię Boga-Miłości bezinteresowny dar ze swego życia dla Boga i człowieka, dla rodziny. W ten także sposób rodzina staje się wiarygodna, bo jest środowiskiem ofiarnej miłości i takich postaw uczy – powiedział.

Po zakończeniu Mszy św. abp Skworc i uczestniczący we Mszy św. kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa dzieciom i matkom w stanie błogosławionym.

Metropolitalne Święto Rodziny zrodziło się w roku 2008 z inicjatywy śp. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP i Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza, a także dzięki wsparciu abp Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego. Zasadniczym celem Święta stała się promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych. W organizację Metropolitalnego Święta Rodziny włączyły się przede wszystkim władze samorządowe śląskich miast, Górnośląski Związek Metropolitalny „Metropolia Silesia”, parafialne struktury Kościoła, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. W bieżącym roku w obchody MŚR obok województwa śląskiego włączyło się również bardzo aktywnie województwo opolskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy