Nowy numer 13/2024 Archiwum

In vitro i poniżanie ciała

– Odczłowieczanie i poniżanie ludzkiego ciała trwa. Kilkadziesiąt tysięcy zamrożonych ludzkich zarodków czeka w Polsce na chroniące je prawo – powiedział w Rudach abp Wiktor Skworc.

W homilii z okazji 20-lecia metropolii górnośląskiej abp Skworc mówił m.in. o dojrzewaniu nazizmu w Niemczech w latach 30. zeszłego wieku, o postępującym wtedy krok za krokiem odczłowieczaniu i poniżaniu ludzi. Cytował św. Edytę Stein, która przyglądała się temu zjawisku i wzywała Ojca świętego do reakcji. – Trzeba reagować i zagrożenia nazywać po imieniu, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do odchodzenia od ewangelicznych norm – mówił abp Skworc. – Odczłowieczanie i poniżanie ludzkiego ciała trwa. Cała sfera zabiegów in vitro, eutanazji, eksperymentów na ludzkich embrionach. Kilkadziesiąt tysięcy zamrożonych ludzkich zarodków czeka w Polsce na chroniące je prawo. Brakuje regulacji prawnych, co poważnie obciąża naszych reprezentantów w parlamencie. In vitro i poniżanie ciała   Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Pokornej Przemysław Kucharczak/GN Potrzeba więc prawa, bo jeśli go nie ma, to jest bezprawie – podkreślił.

Homilię tę wygłosił w Rudach Raciborskich, w pięknej wczesnogotyckiej bazylice. To jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Rudy leżą w diecezji gliwickiej, która powstała w 1992 roku i wraz z diecezjami katowicką oraz opolską weszła od razu w skład nowej, górnośląskiej metropolii katowickiej. W dziękczynnych uroczystościach uczestniczyli też biskup gliwicki Jan Kopiec, który w Rudach jest gospodarzem, gliwicki biskup senior Jan Wieczorek, oraz biskupi Jan Bagiński i Paweł Stobrawa z Opola.

In vitro i poniżanie ciała   Bazylika w Rudach Raciborskich 15 sierpnia 2012 roku Przemysław Kucharczak/GN Arcybiskup Wiktor Skworc stanowczo skrytykował też konwencję Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, „lansowaną przez lewacką ideologię”. Mówił, że nawet jej nazwa jest już fałszywa i niesprawiedliwa, bo choć w domu przemoc też może się zdarzyć, to w ogromnej przewadze jest on ostoją bezpieczeństwa. W przeciwieństwie zresztą do innych miejsc, o których raport nie wspomina, np. szkół.

Abp Skworc powiedział też, że Kościół niesłusznie jest dziś czasem oskarżany o niechęć do ludzkiego ciała. – Kościół mówi: „Ludzkie ciało ma wartość!". W dogmacie o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół wyśpiewuje hymn o ludzkim ciele, wiążąc go z Bogiem – bo od Niego wyszło! - stwierdził. I dodał: - Współczesna kultura masowa, która ubóstwia ciało, jednocześnie ściąga je w dół. Św. Paweł pisał: „dążcie do tego, co w górze”. Dobrze odczytał słowa naszego Zbawiciela, który mówił: „gromadźcie sobie skarby w niebie” (...). Życie chrześcijanina powinno być wstępowaniem ku górze – stwierdził.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy