Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Katowice. Święto Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja

Katowice. Święto Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja przejdź do galerii

- Eucharystia jest źródłem i szczytem ewangelizacji Kościoła - mówił bp. Marek Szkudło do członków Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja, którzy spotkali się w krypcie katowickiej katedry.

 
Eucharystię pod przewodnictwem bp. Marka Szkudło koncelebrowali kapłani związani ze Szkołami Ewangelizacji św. Andrzeja działającymi w archidiecezji. Agnieszka Huf/Foto Gość

Kiedy prawie 40 lat temu meksykanin, Jose Prado Flores, poczuł w sercu pragnienie ewangelizacji, nie mógł przypuszczać, że zainicjowany przez niego ruch rozleje się na cały świat. Dziś Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA) obecna jest w prawie 70 krajach, wszędzie realizując swój cel: odpowiedzieć na wezwanie Jezusa, który posyła ludzi, by nieść Ewangelię aż po krańce ziemi, formując nowych ewangelizatorów dla nowej ewangelizacji Trzeciego Tysiąclecia.

Od kilku lat SESA obecna jest także w archidiecezji katowickiej – m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie czy Rybniku. Na co dzień członkowie wspólnot formują się, modlą i ewangelizują – prowadzą kursy ewangelizacyjne czy rekolekcje parafialne. Raz do roku, we wspomnienie patrona – św. Andrzeja – spotykają się na wspólnym świętowaniu.

– Kardynał Ratzinger powiedział kiedyś, że po każdym soborze powinno nastąpić nowe wylanie Ducha Świętego, fala świętości, która wprowadza w życie to, co ustala sobór. I – według niego – to właśnie ruchy i wspólnoty charyzmatyczne są tą falą świętości, która nastąpiła po Soborze Watykańskim II – mówił o. dr Wit Chlondowski OFM w konferencji, otwierającej sobotnie spotkanie. Mówiąc o błogosławieństwach, jakie Szkoła św. Andrzeja przyniosła Kościołowi, wymienił m.in. gorliwość ewangelizacyjną, świadome zaangażowanie świeckich katolików w życie Kościoła, otwartość na słuchanie Słowa Bożego czy posługę charyzmatyczną i modlitwę uwielbienia.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Szkudło. W homilii przypomniał on postać patrona Szkoły, św. Andrzeja, który dzięki doświadczeniu osobistego spotkania z Jezusem natychmiast porzucił swoje dotychczasowe życie i poszedł za Mistrzem, który stał się jego siłą. – Może to czas, żeby Kościół – a więc każdy z nas – przestał myśleć, że to jeszcze nie jego czas na działanie, że jest za słaby? Trzeba zostawić stereotypy i być otwartym na tchnienie Bożego Ducha, dać się prowadzić z odwagą, bo jesteśmy po stronie Zwycięzcy. Św. Andrzej mógł wytrwać na drodze męczeństwa, bo to Bóg był jego mocą – mówił bp. Marek. Nawiązując do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego, którego tematem przewodnim będzie tajemnica Eucharystii, przywołał swoje spotkanie z Jerzym Kukuczką po jednej z Mszy świętych. „Proszę księdza, jeśli ktoś nie potrafi zdobyć tego szczytu, którym jest Msza, niech się nie wybiera na ośmiotysięczniki” – powiedział himalaista.

Listopadowe święto to okazja do wspólnej modlitwy, ale i do spotkania ludzi, żyjących charyzmatem SESA w całej diecezji. – Szkoła to masa ludzi zakręconych na tym samym punkcie, zwróconych w tym samym celu: ku Jezusowi, w dziele ewangelizacji. W czasie takich spotkań jak dziś widzę, że nie jesteśmy w tym sami – mówi Damian Jezierski ze Szkoły Ewangelizacji Jezusa Miłosiernego w Rybniku. Dla Martyny Piejko z tej samej wspólnoty Szkoła jest miejscem usystematyzowanej formacji, ale także przestrzenią budowania relacji. – Wszyscy moi wierzący przyjaciele należą do wspólnoty. Widzę, że nie tylko mówią o Jezusie, ale żyją nim na serio!

Narzędzia, które daje SESA, docenia ks. Łukasz Płaszewski, prowadzący Wspólnotę Ewangelizacji Rafael w Rudzie Śląskiej. – Szkoła św. Andrzeja pozwala na nowo zakochać się w Bogu, uczy brania odpowiedzialności za Kościół i sprawia, że możemy się dzielić Dobrą Nowiną z tymi, którzy później będą ją głosili jeszcze lepiej od nas.

« ‹ 1 › »
Spotkanie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja

Foto Gość DODANE 01.12.2019

Spotkanie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja

Jak co roku 30.11, w liturgiczne wspomnienie swojego patrona, w krypcie katowickiej katedry spotkali się członkowie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja, działających na terenie naszej archidiecezji.​  
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Huf

|

GOSC.PL

publikacja 01.12.2019 00:58

1 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • EWANGELIZACJA
  • SESA
  • SZKOŁA EWANGELIZACJI ŚW. ANDRZEJA

Polecane w subskrypcji

  • Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
  • Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X