Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Abp Skworc do kandydatów do seminarium: Stawajcie się uczniami Chrystusa

Abp Skworc do kandydatów do seminarium: Stawajcie się uczniami Chrystusa przejdź do galerii

Jedni są bezpośrednio po maturze. Inni podjęli już wcześniej studia z fizjoterapii czy nawet arabistyki. Są tacy, którzy pracowali: jako monterzy urządzeń, kierowcy czy kurierzy.

 
Kandydaci razem z rektorem WSSD ks. Markiem Pankiem (z lewej) i abp. Wiktorem Skworcem. ks. Sebastian Kreczmański /Foto Gość

Większość formowała się wśród ministrantów oraz w Ruchu Światło-Życie. Są i tacy, którzy zbliżyli się do Kościoła poprzez działanie w katolickich fundacjach. Łączy ich jedno: usłyszeli głos powołania i na niego odpowiedzieli. Dzisiaj w Kokoszycach z kandydatami rozpoczynającymi rok propedeutyczny przygotowujący do formacji w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym spotkał się abp Wiktor Skworc.

– Stawajcie się uczniami Chrystusa – mówił do kandydatów rozpoczynających drogę formacyjną do kapłaństwa. Zachęcał, by prosili Ojca niebieskiego o Ducha Świętego. Abp Skworc zauważył także, że decyzja pójścia za Chrystusem nacechowana musi być „odwagą oraz przekonaniem, że to On powołuje”.

Zwracając się do 12 młodych mężczyzn, którzy rozpoczęli rok przygotowania przed seminarium duchownym, metropolita katowicki nawiązał do przeżywanego nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. – Papież ukazuje nam perspektywę Kościoła misyjnego, którzy idzie i głosi Ewangelię – mówił. Podkreślił, że w procesie ewangelizacji świata zawsze brali udział uczniowie Chrystusa. – Macie się coraz bardziej stawać uczniami, a przez to świadkami Chrystusa – dodał.

– Pierwsze dni były czasem szczególnego budowania wspólnoty. Przeżyliśmy tydzień integracyjny. Teraz rozpoczynamy już zajęcia przygotowujące do rozpoczęcia formacji w śląskim seminarium – zauważył ks. Rafał Borkowy, opiekun roku propedeutycznego.

– Mamy zajęcia z liturgiki, które prowadzi jeden z prefektów seminarium. Jest również czas na zajęcia z języka polskiego i obcego, które prowadzą nauczyciele z Rybnika. Z pewnością ten czas będzie bardzo intensywny – stwierdzają sami kandydaci rozpoczynający rok propedeutyczny.

Od kilku lat w archidiecezji katowickiej jest organizowany rok propedeutyczny dla kandydatów do wyższego śląskiego seminarium duchownego w Katowicach. Jest to czas poznawania siebie oraz pogłębiania relacji z Chrystusem. Obecnie jest on zorganizowany w domu rekolekcyjnym w Kokoszycach. W bieżącym roku formacyjnym uczestniczy w nim 12 kandydatów do śląskiego seminarium.

« ‹ 1 › »
Kokoszyce. Początek roku propedeutycznego

Foto Gość DODANE 11.10.2019 AKTUALIZACJA 11.10.2019

Kokoszyce. Początek roku propedeutycznego

W Kokoszycach z kandydatami rozpoczynającymi rok propedeutyczny przygotowujący do formacji w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym spotkał się abp Wiktor Skworc.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Sebastian Kreczmański

|

GOSC.PL

publikacja 11.10.2019 16:39

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKWORC
  • ROK PROPEDEUTYCZNY
  • WYŻSZE ŚLĄSKIE SEMINARIUM DUCHOWNE

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X