Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Defilada w Katowicach

Defilada w Katowicach przejdź do galerii

Żołnierze już są na Śląsku i trenują przed defiladą 15 sierpnia, która odbędzie się pod hasłem: "Wierni Polsce". W nocy z piątku na sobotę żołnierze będą ćwiczyć trasę ulicami Katowic.

 
Elementy defilady żołnierze ćwiczą na katowickim lotnisku Muchowiec. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Prawa, lewa! Nie gubić kroku! – takie okrzyki mogli usłyszeć spacerowicze na Dolinie Trzech Stawów przed 15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego z uwagi na 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego zaplanowano w tym roku nie w Warszawie, lecz w stolicy naszego regionu. Z tego powodu już tydzień wcześniej na Śląsku pojawili się żołnierze. – Przygotowania zaczęliśmy od przeglądu umundurowania i wyposażenia żołnierzy. Codziennie od 9.00 do 14.00 ćwiczymy, defilujemy. Jest nas ok. 1200 żołnierzy. Reprezentujemy wszystkie rodzaje sił zbrojnych – wyjaśniał kpt. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Ćwiczymy zgranie się, krok marszowy. Jesteśmy z różnych stron Polski, dlatego pewne szczegóły musimy jeszcze dopracować.

Dla szer. Adrianny Klimczak z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego to pierwsza tak duża defilada. – Przygotowania są bardzo wymagające fizycznie i psychicznie, ale każdy żołnierz daje radę. Zajęcia są bardzo intensywne. Nasza kompania ma zajęcia doszkalające codziennie, po 3–4 godziny. Defilada to podstawa naszej pracy – wyjaśnia. Przyznaje też, że udział w takich wydarzeniach daje wiele radości. – Jest presja, ale też dużo endorfin.

Po co tak wiele treningów? – Gdy się patrzy z przodu na defilujących żołnierzy, to powinno się widzieć tylko czterech. Kark w kark musimy iść równo – tłumaczy st. szer. Karol Koślak z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Tu nie ma miejsca na pomyłki. Zresztą nasz dowódca potrafi nawet z 400 metrów wypatrzeć, jak ktoś zrobi błąd – śmieje się.

Dla postronnych może się wydawać, że defilada to po prostu zwykły marsz. Nic bardziej mylnego. Krok musi być rytmiczny, a całe ciało napięte – taką pozycję trzeba utrzymać przez kilka godzin. Pomagają w tym właśnie treningi.

Defilada ulicami Katowic przejdzie pod hasłem: „Wierni Polsce”. Weźmie w niej udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Swój udział zapowiedzieli m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz prezydent Andrzej Duda.

Takie wydarzenie jest również nie lada gratką dla mieszkańców regionu. – Teren wokół defilady nie jest wyłączony, więc zapraszamy wszystkich mieszkańców to tego, by obserwować cały przemarsz – zachęcał rzecznik prasowy PRWP. Z uwagi na to wydarzenie specjalną komunikację dla uczestników przygotowały Koleje Śląskie i ZTM.

Posłuchaj także:

  • Katowice: Przygotowania do Święta Wojska Polskiego
« ‹ 1 › »
Przygotowania do defilady w Katowicach

Foto Gość DODANE 09.08.2019 AKTUALIZACJA 09.08.2019

Przygotowania do defilady w Katowicach

​15 sierpnia odbędzie się w Katowicach defilada z okazji święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Żołnierze z całej polski zjechali już do Katowic, gdzie intensywnie trenują.  
oceń artykuł Pobieranie..

msp

|

GOSC.PL

publikacja 09.08.2019 13:50

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DEFILADA WOJSKA POLSKIEGO
  • WOJSKO W KATOWICACH

Polecane w subskrypcji

  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Rekonstrukcja rządu: premier idzie na wojnę totalną
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Rekonstrukcja rządu: premier idzie na wojnę totalną
  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X