Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Motocykl na czwartym

Motocykl na czwartym przejdź do galerii

Za zmarłych motocyklistów modlili się w sobotę ich koledzy w Żorach. W wypadkach motocyklowych w 2018 r. zginęło dwóch mieszkańców tego miasta.

 
Motocykliści modlili się za zmarłych kolegów także pod krzyżem misyjnym przed kościołem w Żorach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Homilię na Mszy św. na I Żorskim Memento za Zmarłych Motocyklistów wygłosił ks. Dawid Dyrcz. To duszpasterz Katolickiego Bractwa Motocyklowego św. Krzysztofa, które działa przy żorskiej parafii świętych Filipa i Jakuba. On sam jeździ od sześciu lat, w tym od dwóch lat na motocyklu kawasaki vulkan.

Katolickie Bractwo Motocyklowe istnieje w Żorach od roku. Na razie ma dziesięciu regularnych członków i dwóch sympatyków. W ostatnim sezonie odwiedzili m.in. Bieszczady, Pieniny, Wadowice. Po drodze ks. Dawid odprawiał dla nich Mszę św.

Bracia w drodze

- Jednym z naszych celów jest przyznawanie się do Pana Boga. Wierzymy, że Pan Bóg jest z nami - mówi Marek "Maro" Potaszyński.

Na swoje wyprawy zwołują się spontanicznie, kiedy jest dobra pogoda. O umówionej godzinie zjeżdżają się pod żorski kościół i spod niego ruszają. - W ostatnie czwartki miesiąca mamy też spotkania formacyjne. Zaczynamy o 18.00 Mszą św. za nas i nasze rodziny, a potem idziemy spotkać się w salkach - mówi Krzysztof Ścibik. - Najważniejsze dla nas to Bóg, rodzina, praca, a dopiero później motocykl. Jesteśmy braćmi w drodze. Nas nie interesują np. sprawy polityczne. Bawi nas podejmowanie wspólnych, motocyklowych wypraw - tłumaczy.

Farorz jest wikarym

"Bracia w drodze" mówią, że drzwi u nich są otwarte, choć... nie dla wszystkich. Trzeba być ochrzczonym i katolikiem. I oczywiście mieć pasję do motorów. Wszystkich, którzy spełniają te warunki, zapraszają do swojego grona. - U nas w bractwie nie ma hierarchii, wszyscy jesteśmy równi, a naszym opiekunem duchowym jest ksiądz Dawid, ksywa "Farorz" - wyjaśnia Darek "Chmielas" Chmielewski.

Ks. Dawid "Farorz" Dyrcz jest... wikariuszem w żorskiej parafii św. Filipa i Jakuba. W czasie Mszy św. za zmarłych motocyklistów wygłosił homilię. - W 2017 roku zginęło na drogach 218 motocyklistów. Do sierpnia tego roku zginęło już 165 - mówił ks. Dyrcz. Zaprosił do modlitwy za nich i za motocyklistów, którzy zmarli z przyczyn naturalnych.

Zwrócił uwagę, że motocykliści, mijając się na drogach, podnoszą w górę lewą rękę, jakby wskazując na niebo. I że motocykliści, przewidując sytuację na drodze, uczą się patrzeć o wiele dalej. Powinno to dotyczyć nie tylko drogi, ale i spraw najważniejszych. - Nasz prawdziwy dom jest już wybudowany i czeka na nas. Dojedziemy do niego za 30 lat, a może za godzinę - powiedział.

Po Mszy św. motocykliści zapalili znicze i modlili się za zmarłych kolegów pod krzyżem misyjnym przed kościołem.

« ‹ 1 › »
I Żorskie Memento za Zmarłych Motocyklistów

Foto Gość DODANE 03.11.2018 AKTUALIZACJA 04.11.2018

I Żorskie Memento za Zmarłych Motocyklistów

​Motocykliści i ich bliscy spotkali się na modlitwie za zmarłych kolegów 3 listopada na Mszy św. w kościele świętych Filipa i Jakuba w Żorach.  
oceń artykuł Pobieranie..

Przemysław Kucharczak

|

GOSC.PL

publikacja 03.11.2018 22:16

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KATOLICKIE BRACTWO MOTOCYKLOWE
  • MOTOCYKLIŚCI

Polecane w subskrypcji

  • TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
  • Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
    • Polska
    • Przemysław Kucharczak
    Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
  • Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
  • Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
    • Podwyższenie Krzyża Świętego
    • Franciszek Kucharczak
    Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X