Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Maćku, do zobaczenia w niebie!

Maćku, do zobaczenia w niebie! przejdź do galerii

Katowice pożegnały grafika ŚDM, zmarłego na raka 27-letniego Macieja Cieślę. W jego intencji modlili się najbliżsi oraz przyjaciele i księża z komitetu ŚDM w Krakowie. - To ty wymyśliłeś ornaty dla papieża, biskupów i kapłanów. To twoje dzieło - mówił o nim ks. Suchodolski.

 
Maćka pożegnano w jego parafii, w kościele Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach Joanna Juroszek /Foto Gość

Uśmiechnięty, ciepły, z ciętym poczuciem humoru, pomysłowy - tak wspominają go koledzy z podstawówki, harcerstwa i liceum.

- Maciek chciał się wybrać na architekturę. Z takim zamiarem przyszedł do liceum, a potem mu się zmieniło na ASP - mówiła Gosia, koleżanka z klasy o profilu matematyczno-fizycznym z VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.
 
Maciek tworzy krzyż
 
- Pierwszą teczkę, która zrobił na ASP odrzucili mu prawie w całości. Zawziął się, zrobił jeszcze jedną. Cały czas szkicował naszą koleżankę, Izę. Po każdej przerwie miał po 5-7 szkiców Izy. Do klasy religii zrobił ogromny krzyż. Jedynie trochę źle dobrał proporcje, długość ramion mu się nie zgadzała. I w końcu go poucinał, był to trochę połamany, symboliczny krzyż - dodała, a inni koledzy podkreślili, że krzyż ten przez wiele lat wisiał w szkole (być może jest tam także dziś).
 
- Biegał do księdza Roberta, bo chciał w różnych językach zapisać tabliczkę z winą Jezusa.
 
- Nasza wychowawczyni dawała mu zdjęcia swoich wnuków, żeby robił jej portrety.
 
- A rysunki znanych matematyków nadal wiszą w sali matematycznej. Prawie zawsze miał ze sobą szkicownik - wspominali Gosia, Tomek, Krzysztof i Ania.
 
Po liceum Maciek poszedł na ASP do Krakowa, studiował dwa kierunki, był w ścisłej czołówce podczas ogłaszania list nowych studentów.
 
Homilię w czasie liturgii wygłosił ks. Roman Sikoń, salezjanin, który pracował w Nepalu, koordynator ekipy TV ŚDM. Przyrównał w niej życie Maćka do obrazu.
Przywołał jego dzieciństwo, harcerstwo, zamiłowanie do sztuki, a także spotkanie z Janem Pawłem II. W Castel Gandolfo jako dziecko otrzymał od papieża błogosławieństwo. Wracając z Włoch, chłopiec namalował reprodukcję dwóch dzieł: "Ukrzyżowania" i "Piety".
 
- Pewnego dnia w tym obrazie, na łące, na której wcześniej Maciek postawił i krzyż, i pietę, dochodzi do walki, do ataku. Tymi wojskami wrogimi, które zaatakowały Maćka była choroba, nowotwór - mówił ks. R. Sikoń.
« ‹ 1 2 3 › »
Pogrzeb Maćka, grafika ŚDM

WIARA.PL DODANE 05.07.2016

Pogrzeb Maćka, grafika ŚDM

​We wtorek 5 lipca Katowice pożegnały Macieja Cieślę, grafika ŚDM, który przegrał walkę z nowotworem. Jego pogrzeb odbył się w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zdjęcia: Tomasz Kawka  
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Juroszek

|

GOSC.PL

publikacja 05.07.2016 16:40

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • GRAFIK ŚDM
  • KATOWICE
  • MACIEJ CIEŚLA
  • POGRZEB
  • ŚDM KRAKÓW 2016

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X