Wieczorną Mszę św. z obrzędem nałożenia szkaplerza w katowickim Karmelu odprawił 16 lipca bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Uroczysta Msza św. zgromadziła w klasztornej kaplicy wielu wiernych. Wraz z bp Adamem Wodarczykiem Eucharystię koncelebrował ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, na terenie której znajduje się klasztor klauzurowy sióstr karmelitanek. - Bardzo serdecznie pragnę powitać was, siostry i bracia, zgromadzonych w tym pięknym dniu w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, w tym szczególnym miejscu, miejscu modlitwy i wyciszenia, gdzie gospodyniami są nasze siostry karmelitanki - powitał wiernych ks. Nowicki. - Niech Matka Najświętsza, która została nam dana przez Jezusa na krzyżu, rzeczywiście nas prowadzi. Niech wskazuje nam drogę prowadzącą ku świętości. Realizujmy w naszym życiu, to Jej zawołanie z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” - zachęcał na początku Mszy św. proboszcz.
W homilii bp Adam Wodarczyk przywołał ważne wydarzenie dla całej rodziny karmelitańskiej - przekazanie szkaplerza Szymonowi Stockowi w 1251 roku. - Od tego wydarzenia minęło już ponad siedem wieków i ciągle, pomimo upływu czasu, szkaplerz jest dla wielu wiernych widzialnym znakiem troski i opieki Matki Bożej nad nami. Ten znak szczególnie widoczny jest tutaj, w naszym katowickim Karmelu. Właśnie tutaj Maryja szczególnie oferuje nam go przez życie i charyzmat obecnych tu sióstr - powiedział biskup.
Kaznodzieja przypomniał również obecnym wiernym, że szkaplerz jest niezwykle cennym darem, jaki ofiarowała Maryja. - Z całą pewnością możemy powiedzieć, że szkaplerz jest obrazem miłości, jaką daje nam Matka, której Niepokalane Serce ciągle bezustannie ofiarowuje nam swoją opiekę i zapewnia nas o swej miłości - wyjaśnił bp Adam.
W homilii bp Wodarczyk zwrócił również uwagę, że przyjęcie z wiarą szkaplerza i nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej powinno mieć wpływ na każdego jej czciciela. - Nie możemy bowiem rozdzielać swego życia na części i decydować, kiedy i w jakiej sytuacji będę występował jako wierzący, a kiedy jako może nieco mniej wierzący czy nawet obojętny względem wiary - przestrzegał biskup. - I w takich chwilach niech Maryja będzie nam wzorem. Ona wiarę przeżywała od Zwiastowania w Nazarecie aż po Golgotę, aż po pusty grób, po Wniebowzięcie. Zawsze była wzorem wiary. Nigdy nie zostawiała Boga w domu, ale zawsze była obecna przy Nim - zachęcał do naśladowania w swoim życiu Matki Bożej. Po Eucharystii wierni mieli okazję przyjąć szkaplerz z rąk biskupa i w ten sposób zostać włączeni do karmelitańskiej rodziny.
Klasztor NMP Matki Kościoła i św. Józefa w Katowicach powstał z inicjatywy bp. Herberta Bednorza, ordynariusza katowickiego. Kolejny biskup katowicki Damian Zimoń w 1989 roku dokonał poświęcenia jednego skrzydła klasztoru, wprowadził do niego 14 sióstr przybyłych z Wrocławia i zamknął klauzurę papieską. On też 25 sierpnia 1991 roku konsekrował kaplicę, poświęcił ukończony klasztor i rozszerzył klauzurę papieską na cały jego teren.