Jednym z punktów 401. zebrania plenarnego KEP w Katowicach była wizyta biskupów w zabytkowym gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Po zakończeniu obrad przewidzianych na środę 11 czerwca, biskupi zgromadzeni w Katowicach na 401. zebraniu plenarnym KEP odwiedzili zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego. W tym miejscu wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Bębnika z katowickiego oddziału IPN, którzy przybliżył historię Górnego Śląska oraz struktur kościelnych istniejących na tym terenie.
Zanim jednak biskupi wysłuchali przemówienia, głos zabrali gospodarze miejsca: wojewoda śląski Marek Wójcik oraz członek zarządu województwa śląskiego Joanna Bojczuk. - Kontakty pomiędzy administracją kościelną a administracją państwową w tym budynku [Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - przyp. red.] mają bardzo długą tradycję. Dopóki nie powstał zespół katedralny, do tego momentu najważniejsze uroczystości w Katowicach, uroczystości kościelne również były organizowane właśnie w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - wskazywał na historię gmachu M. Wójcik.
Okolicznościowy list przesłał członkom KEP również marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. "Przypadający w tym roku jubileusz 100-lecia archidiecezji katowickiej jest okazją do przypomnienia osób, które przyczyniły się do jej powstania i rozwoju, takich jak papież Pius XI, pierwszy biskup August Hlond, kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni, oraz wyrażenia wdzięczności za ich posługę i wytrwałą pracę na rzecz śląskiego Kościoła. Choć archidiecezja katowicka jest stosunkowo młoda, jej historia jest pełna ważnych wydarzeń i procesów. Miały one znaczący wpływ na rozwój życia religijnego, społecznego i kulturalnego" - napisał W. Saługa w liście odczytanym przez Joannę Bojczuk.
Wystąpienie prof. Grzegorza Bębnika przybliżyło polskim hierarchom dzieje Górnego Śląska od czasów średniowiecza. Prelegent opisując kolejne wieki, wskazywał na najważniejsze wydarzenia i postaci, które zapisały się na kartach historii województwa śląskiego oraz istniejących tu struktur kościelnych.
Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach wzniesiony został w latach 1924-1929, stając się największym pod względem kubaturowym budynkiem administracyjnym w Polsce. Był również pierwszym budynkiem o charakterze parlamentarnym w odrodzonym po czasach niewoli państwie polskim, a także jedynym w kraju obiektem łączącym funkcje siedziby parlamentu i władzy wykonawczej. W 2012 roku uchwałą prezydenta RP Andrzeja Dudy - wraz z katowicką archikatedrą Chrystusa Króla oraz budynkiem kurii i ogrodami - uznany za pomnik historii. Tytuł ten nadawany jest zabytkom nieruchomym szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.