Krystian Salewski i Bartosz Morawski w sobotę 22 lutego przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Grzegorza Olszowskiego. W kościele pw. Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie diakonom towarzyszyli bliscy, rodziny, znajomi, kapłani oraz alumni WŚSD.
Sobotnim uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Z jego rąk święcenia diakonatu w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie przyjęli dwaj alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchowego w Katowicach – Bartosz Morawski i Krystian Salewski.
Bartosz Morawski z parafii św. Józefa w Mysłowicach-Krasowach urodził się 30 lipca 1998 r. w Mysłowicach. Jest synem Roberta i Anny, ma młodszego brata. W 2018 r. ukończył Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach, zdając maturę i uzyskując tytuł zawodowy technika elektryka. W seminarium angażował się m.in. w grupie charytatywnej, duszpasterstwie ministrantów, Ruchu Światło–Życie, grupie powołaniowej „Jeremiasz”. Śpiewał w scholi oraz chórze seminaryjnym, pełnił funkcję ceremoniarza. W okresie pandemii pomagał w szpitalu covidowym w Katowicach. Aktualnie jest odpowiedzialny za Koło Ekumeniczne. Odbył wakacyjny staż duszpasterski we Francji i staż akolitacki w parafii NMP Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Chorzowie-Maciejkowicach. Jego zainteresowania to aktualna problematyka Kościoła, człowiek, muzyka, sztuka, podróże i nowe technologie. Pisze pracę magisterską z teologii moralnej pod kierunkiem ks. dr. hab. Antoniego Bartoszka, prof. UŚ pt. „Towarzyszenie osobom o skłonnościach homoseksualnych w świetle nauczania Dykasterii Nauki Wiary”.
Krystian Salewski z parafii Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie urodził się 6 listopada 1996 r. w Siemianowicach Śląskich. Jest synem Dariusza i Barbary, ma starszego brata. Ukończył Liceum Ogólnokształcące SRKAK w Siemianowicach Śląskich i studia licencjackie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku fizjoterapia. W seminarium angażuje się m.in. w grupie charytatywnej, Ruchu Światło–Życie, grupie Effatha (związanej z duszpasterstwem osób niesłyszących). Jest odpowiedzialny za grupę misyjną, pisze teksty do czasopisma „Nasza Myśl”. W 2023 r. odbył wakacyjny staż misyjny w Zambii i staż akolitacki w parafii Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym. Jego zainteresowania to medycyna, kinematografia i szachy. Pisze pracę magisterską z homiletyki pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Leszka Szewczyka pt. „Głoszenie słowa Bożego w serwisie społecznościowym TikTok. Studium homiletyczne na podstawie badań na terenie Polski”.
Liturgia święceń rozpoczęła się po odczytaniu Ewangelii, kiedy to ks. Marcin Palka, wicerektor WŚSD, przedstawił biskupowi i zgromadzonym w kościele kandydatów do diakonatu. Po wyrażeniu gotowości do przyjęcia święceń alumni wysłuchali słów bp. Grzegorza. – Uczestniczymy w tej liturgii święceń w Roku Jubileuszowym 100-lecia naszej archidiecezji i w Roku Jubileuszowym 2025, obchodzonym przez cały Kościół powszechny. Przeżywając to wydarzenie w jedności z Kościołem, pozwólmy poprowadzić się słowu Bożemu, czytanemu w dzisiejsze święto katedry Świętego Piotra. Przypomina nam ono, że Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, którzy rozpoznali w Jezusie Zbawiciela i oddali za Niego życie – mówił biskup.
Bp Grzegorz nawiązał do pytań, które Jezus skierował do swoich uczniów. – Także my jesteśmy dzisiaj pytani, tak jak uczniowie w Ewangelii: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”. Uczniowie odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. To pozytywna odpowiedź, skoro w Ewangelii jest również mowa o innych opiniach na temat Jezusa: „odszedł od zmysłów”, „mocą Belzebuba wyrzuca złe duchy” itd. Odpowiedzi były, są i będą rozmaite – przypominał i wskazał, że podobne pytanie jest obecne w życiu Bartosza i Krystiana: – Na to pytanie Jezusa: „Kim ja jestem dla ciebie?” musieli odpowiedzieć nasi kandydaci do diakonatu, odpowiadają dzisiaj i będą musieli odpowiadać w przyszłości.
Szafarz święceń zwrócił uwagę, że by właściwie odkrywać i realizować swoje powołanie, każdy z wierzących musi – podobnie jak apostoł Piotr – uświadomić sobie, kim dla niego jest Mesjasz. – Najpierw św. Piotr odkrywa, kim jest Jezus, a potem Jezus odkrywa Piotrowi, kim on będzie. Nie ma innej drogi. I kandydaci do diakonatu, i my wszyscy, musimy najpierw odkryć kim jest Jezus, aby odkryć siebie, swoje powołanie i sens swojej posługi! – powiedział bp Olszowski.
Biskup pomocniczy za św. Piotrem przypomniał mającym przyjąć święcenia diakonatu, co jest ich zadaniem. Zaznaczył, że każdy biskup, prezbiter i diakon jest powołany do tego, aby drugiemu człowiekowi i całej wspólnocie Kościoła służyć w duchu prostoty, miłości i odpowiedzialności. Odwołując się do wcześniejszych duszpasterskich praktyk i zaangażowania Bartosza i Krystiana, bp Grzegorz zauważył, że od teraz ich posługa nabierze „całkowicie nowego wymiaru”.
Bp Olszowski przywołał także postać śląskiego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło–Życie – wspólnoty, z którą związani są alumni. – Ks. Blachnicki stawia nam za wzór Chrystusa Sługę, czyli Tego, który przyszedł, aby służyć i życie oddać dla wypełnienia planu i woli Ojca. Chrystus Sługa to Chrystus Diakon! Posługa diakona jest służbą. Powierza się wam usługiwanie ubogim i posługiwanie przy świętych ołtarzach. Zawsze pamiętajcie: nie jesteście sami! Jezus zaprasza Was i uzdalnia do tej służby! – zapewniał Bartosza i Krystiana biskup.
Po homilii akolici złożyli na ręce biskupa przyrzeczenia i zobowiązali się do służby w Kościele, głoszenia Ewangelii, przestrzegania celibatu i odmawiania liturgii godzin. Kładąc zaś swoje ręce w dłoniach biskupa przyrzekli posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom. Następnie akolici położyli się krzyżem na posadzce siemianowickiego kościoła, aby przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, prosić Boga o błogosławieństwo w nowej posłudze.
Po odśpiewaniu litanii bp Grzegorz Olszowski nałożył ręce na nowych diakonów i odmówił modlitwę święceń, w czasie której modlił się: „Prosimy Cię, Panie, ześlij na nich Ducha Świętego, aby ich umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski do wiernego pełnienia dzieła posługi”. Następnie nowo wyświęceni zostali z pomocą księży proboszczów ubrani w dalmatyki i odebrali od szafarza święceń księgę Ewangelii. Na zakończenie obrzędów bp Grzegorz przekazał Bartoszowi i Krystianowi znak pokoju, który był potwierdzeniem przyjęcia ich do grona duchownych naszej archidiecezji.
Od tego momentu nowi diakoni asystowali biskupowi w sprawowaniu Mszy Świętej. Na jej zakończenie biskup wręczył im brewiarz, który od tego dnia stał się ich codzienną modlitwą, w której będą polecać intencje całego Kościoła.
Słowa podziękowania skierował do obecnych dk. Bartosz Morawski. Dziękował wszystkim za obecność i modlitwę, bp. Grzegorzowi za udzielenie święceń, przełożonym seminarium za towarzyszenie, alumnom WŚSD za wspólną seminaryjną drogę. – Drodzy rodzice, dziękujemy wam za dar miłości, za trud wychowania, za każde wsparcie z waszej strony. Dobrze, że jesteście! – zwrócił się do najbliższych dk. Morawski. Do słów wdzięczności dołączył się również bp Grzegorz. – Naszym nowo wyświęconym diakonom gratulujemy i przypominamy o tym, że to nie jest koniec, ale dopiero początek wspaniałej przygody z Panem Bogiem – podsumował sobotnie uroczystości biskup pomocniczy.