- Ubrani w strój duchowny, bądźcie przede wszystkim obleczeni w świętą niepewność, w pokorę i posłuszeństwo. Jezus, chociaż poradzi sobie sam, zaprosił Was, byście uczestniczyli w Jego planie zbawienia człowieka - mówił do alumnów ks. Krzysztof Matuszewski.
Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przewodniczył liturgii i wygłosił homilię. – W odległej przeszłości pozaliturgiczny strój duchownych nie różnił się od ubioru ludzi świeckich. Kiedy jednak wraz ze zmieniającą się modą ludzie zaczęli ubierać się różnorodnie, duchowni pozostali przy pierwotnym stroju. Przepisy kościelne mówiły, że powinien on być skromny, niejaskrawy, różny od ubioru ludzi świeckich. Papież Sykstus V nakazał duchownym nosić suknię do kostek, czyli dzisiejszą sutannę. Kanon 284 obowiązującego obecnie Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że „duchowni powinni nosić odpowiedni strój kościelny, zgodnie z przepisami wydanymi przez konferencję biskupów, a także miejscowymi zwyczajami, zgodnymi z przepisami prawa” – przypomniał ks. Matuszewski.
Rektor WŚSD podkreślił także, że w przeszłości strój duchowny miał symbolizować takie cechy jak skromność, przynależność do Chrystusa, pełne oddanie się sprawom Bożym. Alumnom przyjmującym strój duchowny zaproponował także duchowy „dress code”, ubiór ucznia Jezusa, złożony z trzech elementów: niepewności, pokory i posłuszeństwa.– Jezus wielokrotnie wprowadza uczniów w stan niepewności po to, aby doświadczyli, że potrzeby ludu im powierzonego są nie do ogarnięcia tylko ludzkimi siłami. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest mocno chwycić Go za rękę. (…) Pokora pomaga właściwie ocenić sytuację, dostrzec, gdzie jest kres moich możliwości, gdzie muszę zaufać Bogu i zdać się na Jego działanie. Pokora informuje mnie, że mogę czegoś nie wiedzieć, że nie muszę mieć gotowych recept na każdą okoliczność, że dobrze jest cierpliwie czekać na odpowiedź, na światło w ciemnym tunelu. I wreszcie posłuszeństwo rozumiane jako ufna zależność od Mistrza, posłuszeństwo dojrzałe i mądre. Nie bójcie się więc być posłuszni Bożej woli, również tej, która może wyrazić się w ludzkich decyzjach i pomysłach, którym warto się podporządkować – mówił.
Strój duchowny przyjęli alumni III roku: Wojciech Krawiec, Kamil Kuna, Tomasz Matuszek, Piotr Sidor, Sebastian Stuchlik, Grzegorz Szpila, Tymoteusz Szulik.