Został nim ks. Wojciech Pracki, który wcześniej pełnił funkcję m.in. asystenta biskupa Kościoła i rzecznika prasowego, a od 2014 roku - proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu.
Na nową głowę diecezji wskazało go w głosowaniu 83 synodałów, którzy obradowali w parafii w Bytomiu-Miechowicach. Ks. Pracki był jedynym kandydatem i zastąpi bp. Mariana Niemca, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Uroczyste nabożeństwo połączone z wprowadzeniem go na urząd biskupa diecezji katowickiej odbyło się 1 lutego 2025 roku w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, podkreślił, że biskup powinien być wzorem dla innych, zarówno poprzez swoje postawy, jak i działania, które mogą inspirować do naśladowania oraz stanowić przykład do wprowadzenia pozytywnych zmian. Mówił również o trudnościach jakie mogą się pojawiać w służbie i odpowiedzialności wynikającej z powierzonego urzędu.
Po ślubowaniu, zgodnie z tradycją Kościoła powszechnego i zwyczajem apostolskim, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec wraz z asystentami bp. Marianem Niemcem i bp. Adrianem Korczago dokonali konsekracji przez modlitwę i włożenie rąk. Następnie nowo konsekrowany otrzymał krzyż biskupi - symbol urzędu i duchowej odpowiedzialności. Bp Jerzy Samiec zwrócił się do duchownych diecezji, pytając ich o gotowość do przyjęcia bp. Wojciecha Prackiego, okazania mu szacunku, modlitwy i współpracy. Duchowni jednogłośnie odpowiedzieli: „Tak, z pomocą Bożą”. W odpowiedzi bp Samiec wezwał zgromadzonych do wspierania nowego biskupa modlitwą i jednością, podkreślając wspólną odpowiedzialność za Kościół i jego misję.
W kazaniu wygłoszonym po konsekracji, bp Wojciech Pracki podkreślił, że choć uroczystość dotyczy jego osoby, to chce skupić uwagę wszystkich na Kim innym - Jezusie Chrystusie. - Może nasze wskazywanie na Jezusa - zwiastowanie, wydaje się dawać mizerny efekt, jak grochem o ścianę. Jednak mamy o Nim mówić, nauczać, naśladować, wskazywać na Niego. By nikt nie mógł powiedzieć, że nie usłyszał o ukrzyżowanym Zbawicielu. Mamy stawać się mniejszymi, by On mógł w nas rosnąć - powiedział.
Bp Wojciech Pracki ma 45 lat, pochodzi z Odolanowa koło Kalisza. Ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w 2004 roku. Po ordynacji w 2006 roku był wikariuszem w parafii w Cieszynie przez cztery lata. Jest inicjatorem duszpasterstwa niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, które prowadził przez pierwsze lata funkcjonowania. Za tę działalność (budowanie pojednania między narodami), został wyróżniony Listem Gratulacyjnym Rolfa Nikela - ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w latach 2014-2020.
Jego priorytetem jest z aktywność ekumeniczna i medialna. Przez 9 lat w Radio Opole współtworzył wraz z księżmi profesorami - Markiem Lisem i Erwinem Mateją, audycję ekumeniczną Forum Wiary. Jest częstym rozmówcą innych programów radiowych tej rozgłośni (Effata, Przy rodzinnym stole, Dobry wieczór, tu Opole). Podobnie w rzymskokatolickim Radio Doxa, w ekumenicznym gronie współtworzy audycję „Słowo pod poduchę”.
Jest zaangażowany w przedsięwzięcia i nabożeństwa ekumeniczne na terenie Opola i województwa opolskiego: Światowy Dzień Modlitwy Chorych, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Rocznicę wyzwolenia Stalagu Lammsdorf, niemiecki Dzień Żałoby Narodowej i inne.
Bp Wojciech Pracki ma żonę Dorotę, teolożkę i filolożkę j. angielskiego. Wychowują wspólnie córkę Julię - kilkukrotną mistrzynię Polski i Europy juniorek młodszych i juniorek w karate kyokushin. W wolnym czasie uprawia turystykę rowerową i czyta książki.
Wprowadzenie ks. Wojciecha Prackiego w urząd Biskupa Diecezji Katowickiej - 01.02.2025