Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Uczestnicy mogą zgłaszać się do 10 marca 2025 r.
IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolności skierowany jest do młodzieży od 10 do 24 lat. Do udziału zaproszeni są zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Festiwal ma charakter ogólnopolski. Konkurs odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego.
Zadaniem uczestnika jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu artysty z polskiej sceny muzycznej z listy zaproponowanej przez organizatorów.
Festiwal składa się z dwóch etapów:
1. etap pierwszy (preeliminacje on-line na podstawie przysłanych nagrań)
2. etap drugi (przesłuchania).
Zgłoszenia uczestników do 10 marca 2025 r.
Ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do II etapu – do 31 marca 2025 r.
Przesłuchania finałowe odbędą się 26 kwietnia 2025 r.
Miejsce przeglądu: Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice, ul. Ligonia 29, Katowice.
KONTAKT:
owolnosci@scwis.pl
Aleksandra Korol-Chudy
(koordynator z ramienia Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach)
32 207 07 01
Karol Chwastek
(koordynator z ramienia Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności)
32 438 79 69
Festiwal przypomina ważne dla historii Polski utwory oraz ich twórców. Walkę z systemem komunistycznym prowadzono bowiem za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też piosenki legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Często w zawoalowany sposób walczyły one z cenzurą, używając metafor, ogólnych opisów, gry symboli i skojarzeń. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.
Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W Festiwalu mogą brać udział soliści.
Pod patronatem "Gościa Niedzielnego".