Szlakiem drewnianych kościołów. U świętego Wawrzyńca w Chorzowie

Kościół pw. św. Wawrzyńca pochodzi z 1599 r. i został przeniesiony z Knurowa do Chorzowa w 1935 r. Najcenniejszą część wystroju wnętrza stanowi niewątpliwie jednorodne stylowo wyposażenie barokowe, na które składają się: ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica i świecznik. Na ołtarzu głównym widnieje św. Wawrzyniec, wyobrażony jako diakon, z atrybutami swojej męki – kratą żelazną i palmą męczeństwa. Ten XVII-wieczny obraz był wielokrotnie przemalowywany.

Ołtarze boczne u zbiegu nawy i prezbiterium mają formy architektoniczne typowe dla późnego baroku. Po lewej znajduje się ołtarz Matki Bożej Różańcowej, przedstawiający unoszącą się w obłokach Maryję z Dzieciątkiem Jezus, trzymającą w dłoni różaniec. Po prawej ołtarz św. Barbary, ukazujący świętą z jej atrybutami: kielichem, mieczem i palmą męczeństwa. W antepedium – dolnej części ołtarza – umieszczony jest obraz przedstawiający scenę męczeństwa św. Wawrzyńca, palenie na stosie zwanym „hołdami”. Oba główne obrazy w ołtarzach zostały wykonane przez wrocławskiego artystę Bladego w latach 70. XIX wieku (są sygnowane).

Ambona zlokalizowana jest po prawej stronie przy łuku tęczowym. Ma dekoracyjny kosz i daszek. W niszach kosza umieszczone są figury św. Jana Ewangelisty, św. Szczepana i dwóch niezidentyfikowanych świętych. Czasza chrzcielnicy ma bogatą ornamentację, a przykrywa zwieńczona jest rzeźbiarską sceną chrztu Chrystusa. Dodatkowe wyposażenie kościoła stanowią obrazy olejne. Do najstarszych, XVII- wiecznych, należą wizerunki Madonny z Dzieciątkiem i św. Agnieszki. Nad wejściem do zakrystii znajduje się jeden z bardziej interesujących obrazów, przedstawiający Matkę Boską Różańcową unoszącą się w obłokach i adorowaną przez św. Katarzynę Sieneńską oraz św. Dominika. Pomiędzy oknami korpusu znajdują się XVIII-wieczne obrazy: św. Marcin i pieta o cechach ludowych. Na uwagę zasługuje również znajdująca się w przedsionku archaiczna kamienna kropielnica, pochodząca najprawdopodobniej z okresu wznoszenia pierwotnego kościoła.

Za: http://wawrzyniec-chorzow.katowice.opoka.org.pl/dzieje-kosciola/

Cytat: „[Z]e szczególnym uznaniem nadto podnieść należy, że kościół pomnikowy pod opieką miasta Chorzowa nie stanie się martwym miejscem przechowywania zabytków, lecz że wraca do właściwego swojego przeznaczenia i służyć będzie w dalszym ciągu życiu religijnemu, które w nim kwitło potężnym tętnem przez kilka wieków. W szczególniejszym miejscu wznieśliście kościółek pamiątkowy. Góruje on nad miejscami przeznaczonymi na pielęgnowanie sprawności i tężyzny fizycznej waszej młodzieży. Kultura sprawności fizycznej, kultura wychowania fizycznego i zdrowego sportu poczesne zajmuje miejsce w rozwoju nowoczesnych społeczeństw.

Kazanie Bpa Adamskiego na poświęcenie kościoła św. Wawrzyńca w Chorzowie, „Gość Niedzielny”, 1938, nr 43

Słowo na drogę: „On daje moim nogom rączość nóg łani i stawia mnie na wyżynach, On ćwiczy moje ręce do bitwy, a ramiona – do napinania spiżowego łuku” (Ps 18,34-35).

Modlitwa: za wszystkich sportowców naszej archidiecezji

« 1 »