Do Studzienki na modlitwę

Gdy w roku 1895 ks. Edward Bolik, proboszcz parafii Matki Bolesnej w pobliskim Rybniku, ciężko zachorował, złożył przyrzeczenie, że jeśli wyzdrowieje, wybuduje kaplicę ku czci Matki Bożej. Odzyskał zdrowie i niebawem wypełnił swoje ślubowanie. W 1897 r. w Jankowicach utworzono parafię. W latach 1932–1935, za czasów proboszcza ks. Józefa Miczki, wybudowano grotę z ołtarzem – na wzór groty w Lourdes – oraz postawiono 3-metrową figurę Matki Bożej. Obok powstały dwie mniejsze groty, z których jedna poświęcona została św. Barbarze, druga zaś stała się tzw. grotą bezrobotnych (były to czasy wielkiego kryzysu). Obok nich znajduje się Studzienka ze źródłem św. Walentego. Miejsce gromadziło rzesze pielgrzymów, z których ofiar ufundowano jeszcze przed wojną dzwon. W 1976 r. zainicjowana została tradycja corocznych pielgrzymek w drugą niedzielę maja, zaś co roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odbywa się tu odpust. Oprócz uroczystości religijnych organizowany jest także Bieg Księdza Walentego.

W 2002 r. abp Damian Zimoń ustanowił w Jankowicach sanktuarium Najświętszego Sakramentu, obejmujące zarówno Studzienkę, jak i parafialny kościół Bożego Ciała.

Za: https://slaskie.travel/culturalheritage/2712/studzienka-miedzy-jankowicami-a-marklowicami

Cytat: „Kapłan, widząc się nagle otoczonym, skoczył w bok z koniem poza olbrzymi dąb, w którym dostrzegł wypróchniałe dziupło. »Boże mój! Jeżeli nie mogę ocalić swojego życia, to niech przynajmniej ocaleje Zbawiciel, utajony w Najśw. Sakramencie« – i rzucił bursę w dziupło. Kapłan, przeszyty licznemi strzałami, spadł z konia i skonał na miejscu. Husyci spalili wioskę, a mieszkańców wycięli co do jednego”.

ks. Feliks Reiners, Chleb Żywota. Szczegółowy wykład o Najświętszym Sakramencie Ołtarza

Słowo na drogę: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35).

Modlitwa: o gorliwe i uważne uczestniczenie w każdej Mszy Świętej

« 1 »