Szlakiem drewnianych kościołów. Z wizytą w Rybniku Wielopolu

Pierwsze wzmianki o osadzie Wielopole pochodzą z roku 1311. Pod koniec XVIII w. zbudowano tu kaplicę Matki Bożej Różańcowej (stąd jedna z patronek stojącej tu dzisiaj świątyni). Pomimo niewielkich rozmiarów budowla była swoistym centrum miejscowości, która stała się następnie dzielnicą Rybnika. W roku 1975 uzyskano zezwolenie na przeniesienie z Gierałtowic do Wielopola zabytkowego kościoła św. Katarzyny, co urzeczywistniono w roku następnym. Kolejny rok przyniósł powstanie tu parafii.

Drewniana świątynia wzniesiona została we wspomnianych Gierałtowicach w 1534 roku z fundacji Stanisława Dąbrówki. Podczas przeprowadzanego w XX w. remontu kościoła odkryto na stropie pochodzącą z czasów budowy kościoła, cenną polichromię patronową. To szczególny rodzaj malarstwa naściennego, powstający dzięki wykorzystaniu szablonów zwanych patronami. Do motywów tu użytych należą m.in. piastowskie orły oraz postać św. Katarzyny.

Za: https://www.slaskie.travel/poi/3274/drewnianykosciol-pw-sw-katarzyny-i-matki-bozej-rozancowej-w-rybniku-wielopolu

Cytat: „Różaniec jest równocześnie medytacją i prośbą. Wytrwałe błaganie zanoszone do Matki Bożej opiera się na ufności, że macierzyńskie wstawiennictwo wszystko może uzyskać od Serca Syna”.

Jan Paweł II

Słowo na drogę: „O Boże, rozważamy Twoją łaskawość we wnętrzu Twojej świątyni” (Ps 48,10).

Modlitwa: o dar ciszy w codziennym hałasie życia

« 1 »