By została w nas pamięć: z modlitwą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie

Historia parafii bierze początek w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to w starciu z oddziałami milicji zginęło dziewięciu górników kopalni Wujek w Katowicach. Po dramatycznych wydarzeniach związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego na miejscu tragedii wzniesiono drewniany krzyż, który stał się symbolicznym zaczątkiem parafii. Ówczesny biskup ordynariusz katowicki Herbert Bednorz wystąpił z inicjatywą wybudowania kościoła-pomnika tragicznie zmarłych górników, na co uzyskał zgodę ówczesnego wojewody katowickiego gen. Romana Paszkowskiego. Drewniany krzyż przy kopalni Wujek zainspirował do budowy nowego kościoła oraz, równolegle z nim, tworzenia nowej wspólnoty parafialnej. 14 grudnia 1991 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła przez bp. Damiana Zimonia.

Za: https://www.brynow-wujek.wiara.org.pl/historia.html

Cytat: „W tym niezwykłym miejscu [w łaźni łańcuszkowej – przyp. red.], które stało się kościołem, a nim nie jest, czytam dla was Słowo Życia i je komentuję. Zachowaj czystość! Panowie – dodaję. – Zachowaj czystość myśli. O nikim źle nie myśl. Zachowaj wewnętrzną wolność. Co było dla ciebie prawdą wczoraj, musi być prawdą i dzisiaj, z tą różnicą, że może od dzisiaj prawda będzie więcej kosztować. Jeszcze raz powtarzam: Zachowaj czystość myśli!

Drugi napis: „Palenie wzbronione!” – Panowie! Nikogo nie palcie! – mówię. – Pan Jezus potępił grzech, ale nigdy nie potępił grzesznika. Jeszcze raz: Palenie wzbronione! – I udzieliłem błogosławieństwa”.

ks. H. Bolczyk, Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni „Wujek”

Słowo na drogę: „Co z Tobą ma wspólnego nieprawy trybunał, który sprowadza nieszczęście wbrew Prawu? Choć czyhają na życie sprawiedliwego, chociaż potępiają krew niewinną: na pewno Pan będzie mi obroną, a Bóg mój skałą ucieczki” (Ps 94,20).

Modlitwa: o wejście na drogę przebaczenia tym, którzy nas skrzywdzili

« 1 »