Spacerkiem do parku Kościuszki. Kościółek św. Michała z wieżą spadochronową w tle

W parku znajdziemy dwa historyczne obiekty z różnych epok. Pierwszy to drewniany kościółek św. Michała Archanioła, przeniesiony tu w 1938 roku z Syryni. Pochodząca z XVI wieku świątynia jest najstarszym zabytkiem architektury w mieście. We wnętrzu znajduje się cenne wyposażenie, do którego należą: późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z początku XVI w., XVII-wieczna ambona, XV-wieczna kropielnica oraz pochodząca z XVII–XVIII w. skrzynia z okuciami. Znajdują się tutaj także resztki pierwotnej polichromii. Kościół pełnił funkcję m.in. ośrodka duszpasterskiego dla części nowo powstającego osiedla. W latach 80. był także nieformalnym miejscem spotkań opozycjonistów, którzy zbierali się tu dla uczczenia pamięci górników kopalni Wujek, zabitych 16 grudnia 1981 roku przez milicję. W latach 90. doszło do kilku prób podpalenia obiektu, na szczęście nieskutecznych.

Drugim obiektem jest wieża spadochronowa, będąca swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym bohaterskich obrońców miasta walczących we wrześniu 1939 roku z nazistowskimi najeźdźcami. Choć historia obrony Katowic do dziś jest niejasna i stanowi przedmiot dyskusji wielu historyków, to jednak wieża spadochronowa stała się ważnym symbolem dla Związku Harcerstwa Polskiego.

Za: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Unikat-w-skali-Polski-Wieza-spadochronowa-w-katowickim-; https://slaskie.travel/poi/2794/drewniany-kosciol-pw-sw-michala-archaniola-w-katowicach

Cytat: „Kościółek ten będzie świątynią drogą sercu wszystkich katolików miasta Katowic”.

bp Stanisław Adamski w dniu poświęcenia kościoła, 11.06.1939 r.

Słowo na drogę: „Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy” (Ps 23,6).

Modlitwa: o pokój w na świecie

« 1 »