Opis miejsca: Świątynia wzniesiona z cegły, w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego. Od zachodu nad kruchtą wznosi się wieża zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Nawa główna przedzielona została krótkim transeptem, za którym znajduje się wielobocznie zamknięte prezbiterium. Wnętrze jest trójnawowe, halowe. Z pierwotnego, jednolicie neogotyckiego wystroju zachowały się m.in. ładne witraże. W 1925 roku, po ustanowieniu diecezji katowickiej, kościół św. św. Piotra i Pawła stał się świątynią katedralną. Był nią aż do 1955 roku.
Za: https://slaskie.travel/poi/3650/kosciol-sw-sw-piotra-i-pawla-w-katowicach
W Kościele znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Piekarskiej (oryginał został wywieziony z Piekar Śl. do Opola i tam już pozostał). W dawnej krypcie biskupów katowickich znajduje się grób abp. Szczepana Wesołego.
Cytat: „W środę, dnia 6 (października), jako w dniu wyjazdu ze Śląska J.E. ks. Prymasa Hlonda, odbyła się rano o godz. 10 w katedrze św. Piotra i Pawła uroczysta Msza Pontyfikalna, w której wzięło udział gremialnie prawie że całe duchowieństwo śląskie, przedstawiciele władz z wojewodą na czele, wojskowość, związki, towarzystwa i organizacje ze sztandarami oraz nieprzebrane tłumy wiernych. W czasie nabożeństwa wygłosił podniosłe okolicznościowe kazanie ks. prałat Kapica”.
Pożegnanie ks. Prymasa Hlonda, po nominacji na arcybiskupa gnieźnieńsko-poznańskiego, „Niedziela”, 1926, nr 29
Słowo na drogę: „Ja zaś dzięki obfitej Twej łasce wejdę do Twojego domu, upadnę przed świętym przybytkiem Twoim przejęty Twoją bojaźnią” (Ps 5,8).
Modlitwa: za metropolitę warszawskiego abp. Adriana Galbasa i jego następcę, metropolitę katowickiego