W latach 1873–1874 zbudowano kościół św. Wawrzyńca, przy którym erygowano pierwszą wirecką parafię. Na przełomie XIX i XX w. niestary przecież budynek okazał się za mały dla bardzo ludnej parafii. Za budowę okazalszej świątyni wziął się drugi w historii tutejszy proboszcz, ksiądz Antoni Gutsfeld. Opracowanie projektu architektonicznego zlecono Ludwikowi Schneiderowi, który zaproponował ciekawą, neogotycko-neoromańską budowlę. Wzniesiono ją w latach 1907–1909. Kościół św. Warzyńca w Wirku jest zbudowany z cegły, na planie krzyża łacińskiego. Od strony południowej wymurowano potężny masyw wieżowy (nawiązujący do rozwiązania znanego jako westwerk) ze smukłą wieżyczką pośrodku. Do wieży przylega korpus świątyni z trzema nawami w układzie bazylikowym oraz trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nad przecięciem nawy głównej z transeptem umieszczono sygnaturkę o kształcie podobnym do sąsiedniej wieżyczki z westwerku. Wnętrze jest neogotyckie. Na uwagę zasługują witraże, pochodzące z początku XX wieku. Większość z nich została wykonana przez Carla Lerscha z Düsseldorfu na zlecenie architekta oraz na prośbę prywatnych osób – których imiona i nazwiska zostały umieszczone na witrażu – w 1910 r., czyli rok po wybudowaniu świątyni. Tematyka wireckich witraży nawiązuje do ikonografii chrystologicznych, maryjnych oraz świętych pańskich. Świątyni patronuje dwóch świętych: Wawrzyniec i Antoni.
Kościół w ciągu lat swego istnienia był mocno doświadczony przez szkody górnicze. Obecnie trwa jego gruntowny remont.
Za: https://slaskie.travel/poi/3111/kosciol-sw-wawrzynca-w-rudzie-slaskiej-wirku
Cytat: „Święty Wawrzyniec oddał życie za Kościół. Zasłużył na wieniec męczeństwa i z radością wstąpił do Pana Jezusa Chrystusa”.
antyfona na wejście
Słowo na drogę: „Pan jest dobry i prawy, dlatego wskazuje drogę grzesznikom; rządzi pokornymi w sprawiedliwości, ubogich uczy swej drogi” (Ps 25,8-9).
Modlitwa: za diakonów stałych posługujących w naszej archidiecezji